miercuri, 30 ianuarie 2013

In atentia tuturor membrilor din conducerea centrala a SCMD, Comitet director si nu in cele din urma a tuturor filialelor SCMD din tara



Stimati colegi,

Urmare a solicitarii transmise prin nota nr.51 din 22.01.2013 privind situatia cu membrii de sindicat, platitori de cotizatie si scosi din evidenta la 31.01.2013 va informez ca am identificat o stare generala de nemultumire vis a vis de prestatia conducerii Sindicatului in relatia cu puterea politica instaurata din luna mai 2012 si reconfirmata la alegerile parlamentare din decembrie 2012, in ce priveste soarta celor doua OUG. Tot ce am obtinut au fost numeroasele promisiuni si minciuni obtinute in urma unui management defectuos sau lipsei de transparenta in gestionarea acestei situatii. Daca una dintre OUG referitoare la modificarea legii pensiilor este oarecum dificil de abordat, nu intelegem de ce nu am solicitat insistent rezolvarea, in prima instanta, problemei cumului pensiei cu salariul care nu presupune niciun efort financiar si nici aprobari speciale ale FMI – care, dealtfel, nu are nici o implicatie in problema pensiilor militare, doar ca este folosit ca scuza sau motiv de amanari repatate din partea primului ministru.
Avand in vedere aceasta situatie precum si tacerea inexplicabila a presedintelui SCMD si adjunctilor care nu mai sunt activi si vocali in sustinerea drepturilor care ni s-au furat, tocmai acum cand se dezbate bugetul tarii, precum si acceptarea continua a tergiversarilor si amanarilor nemotivate pentru luarea unei decizii de catre primul ministru, genereaza tot mai multa neincredere si, mai mult, suspiciunea de “santaj acceptat” de catre conducerea centrala a SCMD.
Obesrv ca tot mai multi membrii de sindicat si chiar filiale considera ca jocul dea “alba neagra“ practicat de guvernul USL trebuie sa inceteze deoarece a atins apogeul si, ca urmare, doresc un raspuns transant si urgent din partea ministrului apararii si primului ministru privind soarta pensiilor micsorate. In functie de acest raspuns majoritatea dintre membrii de sindicat ai filialei noastre vor decide ramanerea lor, in continuare, ca membri de sindicat, platitori de cotizatie. Dupa cum a evoluat si evolueaza situatia, apreciez ca este posibil ca, la "apelul" pentru identificarea membrilor de sindicat platitori de cotizatie, sa raspunda un numar insuficient de militari rezervisti pentru a face functionala filiala noastra. Din aceste considerente apreciez ca este urgent si necesar revitalizarea activitatii sindicale, "re-aprinderea motoarelor" actiunii sindicale luand toate formele de lupta sindicala, inclusiv actiuni de protest in strada. Starea de latenta a SCMD manifestata din luna mai 2012 (dupa alegerile locale) coroborata cu confuzia generata de primul ministru care a inceput sa devina penibil in a asigura sau promite, celor afectati de reducerea pensiei, rezolvarea situatiei afirmand ca a discutat cu “Mircea Dusa” iar mai nou va discuta cu FMI la sfarsitul primaverii 2013” sau la “pastele cailor”, genereaza o tot mai mare neincredere ca acest gen de management a activitatii sindicale in urma caruia s-a obtinut, in afara de promisiuni desarte, prea putin in comparatie cu ce s-a dorit. Acest lucru nu mai poate continua in acest mod si, de aceea, trebuie coagulate toate eforturile filialelor pentru identificarea solutiilor si masurilor cele mai viabile si aplicabile imediat.
Nu in ultimul rand doresc sa scot in evidenta faptul ca, nou ministrul apararii dl. Mircea Dusa, declara ca a prevazut in Bugetul MAN  sumele respective insa stim bine ca este, fie numai propaganda cu scopul de a linisti oamenii fie a trecut la etapa de a ne familiariza cu ideea “existentei si vizitele extraterestrilor”. Stim bine ca auditul desfasurat la Casa de pensii sectoriala a MApN a scos in evident numeroase abuzuri si falsuri prin care s-au marit pensile, cel putin la Bucuresti si Ilfov. Aceste pensii sunt platite in continuare in timp ce, aplicarea retroactiva, contrar prevederilor Constitutiei, a unei legi a pensiilor controversata, ne mentine la multi pensile reduse.
Avand in vedere aceste considerente propunem:
1. Convocarea in regim de urgenta a Consiliului National al Reprezentantilor pentru a stabili Strategia de actiune imediata. Pana atunci etse absolute necesar organizarea unei intâlniri de urgenta a conducerii S.C.M.D. şi a reprezentantilor regionali cu ministrul Apararii Naţionale pentru a cunoaşte exact poziţia acestuia în problema pensionarilor militari,
2. Solicitarea şi întalnirea cu premierul Victor Ponta (tot în regim de urgenţă) a delegaţiei prezentate mai sus alături de ministrul Apărării în urma careia să se emita un comunicat cu termenele exacte de rezolvare a promisiunilor avansate încă de anul trecut. Nu trebuie sa mai acceptam promisiunea rezolvarii acestei situatii prin elaborarea Legii speciale sau ocupationale pentru ca aceasta va fi ingropata” in acest an si dezgropata, probabil, la anul cu ocazia alegerilor prezidentiale si pentru Parlamentul Europei.
3. Intocmirea si publicarea unui plan de masuri pe termen scurt si mediu privind actiunile SCMD ca reactie la nerespectarea prevederilor discutate în urma întâlnirii cu prim-ministrul Ponta şi a acordurilor, protocoalelor si Dumnezeu mai stie de planur de colaborare ori alte documente s-au mai intocmit cu USL. Cred ca suntem destul de curajosi si vocali chiar si pentru “manifestari spontane” de protest in Piata Universitatii asa cum au facut civilii anul trecut,
4. Dimensionarea ori construirea bugetului/2013 al SCMD astfel ca principalul efort financiar  sa fie indreptat catre organizarea tuturor formelor de protest inclusiv desfasurarea unor manifestatii de protest in strada (greve nu avem cum) de  atentionare a guvernului si a primului ministru in special asupra jocului periculos cu aliatii electorali,
5. In sensul celor mentionate la punctul nr.4, stoparea imediata a cheltuielilor destinate avocatilor si caselor de avocatura care nu au facut mai nimic in sprijinul demersurilor noastre, si a altor cheltuieli de salarizre ori diminiarea acestora pentru a asigura resursa financiara aducerii la Bucuresti a tuturor filialelor din tara .
6. Obtinerea aprobarilor pentru desfasurarea actiunilor de protest din timp si organizarea acestor actiuni nu cu scopuld e a inlatura un guvern ci cu scopul de a trezi guvernul si pe premier la realitatea problemelor noastre si indeplinirea promisiunilor.
In concluzie, atragem atentia ca liderul PSD si sef al Guvernului joaca un joc periculos si duplicitar atat timp cat a fost in stare sa faca pact cu ‘diavolul” de la Cotroceni si cu tradatorul Oprea de la UNPR,  fost PSD.
Avand in vedere ca situatia sociala din tara este ametita de promisiuni si scandaluri legate de fosta guvernare este tot mai clar ca asteptarea sau amanarea oricarui tip de reactie sau actiune va fi in defavoarea intereselor noastre iar dupa aprobarea bugetului va prea tarziu pentru a mai face ceva. De aceea este necasar sa tinem “motoarele la cald” si catarea pe guvern si mai ales pe primul ministru care, dupa parerea mea ne considera prosti si nu suficienti de multi ori pierderi colaterale ale societatii, ca sa fim o amenintare.
In incheiere doresc sa mentionez acest document a fost agreat, pana in acest moment, de catre filialele din Zona de Nord Est astfel: Campulung Moldovenesc, Suceava, Iasi, Radauti, Falticeni. Nu doresc si nici nu mai este timp de drepturi la replica si nici infierari ale initiativei noastre din partea detinatorilor adevarului absolut. Suntem destul de maturi sa ne mai ascundem dupa vorbe frumoase sau sa ne facem ca nu vedem ceea ce este evident.

In speranta ca si alte filial ala SCMD vor agreea aceasta initiative va adresez rugamintea de a transmite conducerii contrale a SCMD aplicarea de urgenta a masurilor mentionate in acest document, amendate sau completate cu alte masuri pe care le considerate necesare.

Cu stima,

Col(r)Marian DUMITRESCU
Presedinte, Filiala Campulung Moldovenesc

miercuri, 28 noiembrie 2012

Scrisoare deschisa


 PRIMULUI MINISTRU AL ROMÂNIEI
EXCELENŢA SA DOMNUL VICTOR PONTA,  
        Cadrele militare în rezervă, membri ai filialei Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate din Campulung Moldovenesc judeţul Suceava, vă adresează aceste rânduri, animaţi de cele mai bune sentimente de respect şi consideratie pentru bunele dumneavoastră intenţii şi, nu în ultimul rând, pentru felul cum încercaţi să îndreptaţi nedreptăţile care s-au comis asupra unor categorii socio-profesionale, inclusiv a militarilor, o categorie aparte aflata toata viaţa sub jurământ de credinţă faţă de ţară şi popor.  Acest legamânt de suflet cu ţara şi poporul ei precum şi numeroasele exemple de fapte de-a lungul istoriei a facut sa avem de partea noastră încrederea deosebita a populatiei alături de încrederea acordată bisericii.
Domnule Prim-Ministru al Romaniei, suntem la curent cu dinamica vieţii politice si sociale, cunoaştem şi apreciem eforturile cabinetul domniei voastre pentru rezolvarea prin ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ a situaţiei camarazilor noştri cărora li s-au diminuat pensiile printr-o lege nedreaptă şi abuzivă. Cunoaştem, de asemenea, deschiderea către dialog şi intenţia domniei voastre de a promova o Lege a Pensiilor Militare de Stat în cursul anului 2013, lege care să ne redea Onoarea şi Demnitatea pe care, anormala şi iresponsabila politica dusă de PDL cu aliaţii lor susţinuţi de preşedinte ni le-au confiscat, dar nu putem să înţelegem domnule Prim–ministru de ce nu dati curs real intenţiilor dumneavoastra afirmate în mai multe ocazii.
Cunoastem domnule Prim-Ministru că eforturile financiare necesare coreţiei acestor nedreptaţi nu ar fi imposibil de realizat în comparatie cu urmările nefericite suferite de mulţi dintre colegii care aşteaptă cu speranţă aplicarea măsurilor reparatorii pe care le-aţi delarat în repetate rânduri. Ca urmare, suntem încrezatori că ordonanţa de Urgenţă referitoare la revenirea la cuantumul pensiilor aflate în plată in anul 2010 este în atentia dumneavoastra spre rezolvare cât mai urgentă, odată cu repararea unei alte nedreptaţi referitoare la interzicerea cumulului pensiei cu salariul, stabilită prin Legea 329 din anul 2009. Această ultimă reparaţie nu presupune nicio implicare financiară a statului dar în schimb poate contribui, in cazul angajarii unora dintre noi pe functiile din care am fost îndepărtaţi abuziv, atât la creşterea moralului cât şi la o posibilă crestere a randamentului unor structuri ale administraţiei centrale şi locale prin dinamizarea activitaţilor şi cresterea calitativă a acestora.
Este păcat domnule Prim- Ministru că, de la o lună la alta, tot mai mulţi colegi care au sperat şi speră în continuare să li se facă dreptate nu mai apucă să vadă cu ochii lor îndreptarea măsurilor iresponsabile ale guvernului Boc de reducere a pensiilor, aceştia părăsind această viaţă mai repede decât este normal şi prin contribuţia stresului datorat diminuării pensiilor.  Atunci când am beneficiat de drepturile legale acordate odată cu ieşirea la pensie fiecare dintre noi am contat şi am avut siguranţa achitării datoriilor pe care le-am făcut, în special la bănci, acum suntem puşi în situaţii umilitoare faţă de creditori, unii dintre noi fiind in imposibilitatea achitării acestora.
Suntem convinşi că sunteţi la curent şi cu situatia creată în justitie ca urmare a faptului ca zeci de mii de dosare, prin care colegii nostri s-au adresat instantelor pentru a li se face dreptate, asteaptă sa fie rezolvate, fiind  purtati pe drumuri lună de lună  şi sperând sa le fie rezolvate nedreptatile facute de vechiul guvern Boc. Toate aceste situatii nedrepte ne răresc randurile zi de zi.
Stimate domnule Prim–Ministru, ca cetăţeni oneşti ai acestei ţări care ne-am făcut şi ne facem datoria faţă de ţară, ne-am sacrificat tinereţea şi viaţa familiilor noastre pentru binele acestei ţări, de multe ori cu preţul vieţii. Vă asigurăm că nu vom accepta niciodată  jocurile  unor politicieni lipsiţi de onoare, care ne-au trădat interesele şi ne-au terfelit imaginea lovind în valorile supreme ale calităţii de militar şi anume CINSTEA, DEMNITATEA şi ONOAREA.
Asigurându-vă de prețuirea și sprijinul nostru, rămânând consecvenți angajamentului nostru de a sprijini U.S.L. până la victoria, sperăm noi definitivă, împotriva imoralitaţii PDL-iste vă rugăm domnule Prim-Ministru să dați dovadă de fermitate în luarea deciziilor hotărâtoare pentru destinul și viața unor oameni care au facut multe sacrificii pe timpul carierii militare. Totodată vă rugăm să nu uitați că astăzi, mai mult ca oricând, militarii de toate gradele, indiferent de poziția în care se află (în activitate, în rezervă și retragere), sunt hotărâți să-și apere onoarea şi demnitatea, spiritul de corp și imaginea instituției militare, neacceptând în fruntea acesteia decât reprezentanţi de elită ai armatei și societății românești, și nu carieriști, traseiști, reevaluaţi sau parveniţi politici.
Cu speranța că Dumnezeu vă va da înţelepciunea şi puterea să înfăptuiți tot ceea ce aveți în plan pentru ţară și cetățenii ei, vă asigurăm domnule Prim-Ministru că v-om veghea alături de dumneavoastră la binele acestui popor.
Am onoarea sa vă salut!

Cu respect și considerație, 
Colonel (r) Marian DUMITRESCU
Presedintele Filialei SCMD Campulung Moldovenesc



marți, 29 mai 2012

Ministrului Apararii Nationale

Domnul gl.mr(r) Corneliu DOBRITOIU


Domnule ministru, 

In primul rand va rog sa-mi permiteti sa va adresez respectoasa urare din nordul Bucovinei " Hristos s-a Inaltat !"


Ma adresez dumneavoastra in numele celor 39 de cadre militare in rezerva, membre ale Sindicatului cadrelor Militare Disponibilizate, filiala Campulung Moldovenesc. In filiala noastra se regasesc militari apartinand tuturor structurilor componente ale Sistemului de aparare, ordine publica si siguranta nationala din garnizoanele Campulung Moldovenesc si Vatra Dornei. Dintre acestia un procent de 80% provenim din cadrul Ministerului Apararii Nationale.

Ca urmare a politicii iresponsabile promovate de guvernele coalitiei PDL sub conducerea fostului premier Boc prin adoptarea, fara discernamant uneori, a unor acte normative care ne-au afectat si chiar scurtat viata unora dintre noi, prin efectele produse de incalcarea Constitutiei privind principiul neretroactivitatii legilor, multi dintre noi am resimtit din plin consecintele nefaste ale acestor greseli politice. Reducerea consistenta a cuantumului pensiilor noastre a dat peste cap intraga viata a noastra si familiilor noastre  cu repercursiuni de neimaginat asupra duratei de viata a celor mai in varsta pensionari militari. La momentul abrogarii legii 164/2001 privind pensiile militare de stat majoritatea dintre noi aveam contractate credite bancare care sa ne "aseze" la casa noastra, alta decat cazarma. Dupa aplicarea noii legi unice a pensiilor, principiul contributivitatii a facut ca la 27 de foste cadre militare din cei 39 membrii de sindicat  sa li se diminueze veniturile cu pana la 37% astfel incat multora dintre noi ne este foarte greu sa ne asiguram un nivel de viata decent. Chiar daca nu imi face placere va raportez ca unii camarazi au trebuit sa vanda din bunurile din casa pentru a putea face fata datoriilor. Traim un sentiment de tradare din partea statului caruia i-am jurat credinta si am fost prezenti mereu la datorie. Pe timpul misiunilor desfasurate in teatrele de operatiuni militare si la exercitii internationale de tip CMX, uneori in echipa cu dumneavoastra, am fost apreciati chiar si cu apelative de tip "cei mai buni ambasadori ai unei tari si armate". In schimb, statul roman, prin vocea fostului prim ministru Boc, ne-a prezentat ca asistati sociali ori beneficiari ai unor pensii nesimtite. Cu demnitatea stirbita, profund marcati de imaturitatea politica a multor reprezentanti nedemni ai statului din fosta guvernare PDL-ista a trebuit sa ne cautam dreptatea in justitie, fapt ce nu este normal intr-o tara normala atunci cand cetatenii se judeca cu statul pentru drepturi castigate, de multe ori cu sacrificii.

Va rog domnule ministru ca prin pozitia dumneavostra sa faceti tot posibilul pentru repararea a tot ce a stricat guvernele Boc in ce priveste, statutul militarilor, a drepturilor castigate dupa o viata afectata de numeroase privatiuni a unor drepturi cetatenesti, fiind la dispozitia statului zi si noapte in zone de conflict militar sau in situatii de urgenta.

Noi, cadrele militare in rezerva din Filiala Campulung Moldovenesc a Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate suntem alaturi de dumneavoastra si va sustinem neconditionat in demersurile pe care le veti intreprinde pentru ca statutul nostru de "rezervist" militar sa nu mai fie supus efectelor nocive ale atitudinilor si declaratiilor unor iresponsabili mediatici sau politici precum si, totodata, la recastigarea drepturilor pierdute si care ne afecteaza crunt viata . Ma refer la perspectiva revenirii la un sistem de pensii speciale si mentinerea cuantumului pensiei la nivelul anului 2010 pentru cei carora li s-au diminuat pensile.
 

Cu deosebita stima si consideratie, 

Honor et Patria! Vae victis! 

Col.(r)
Marian DUMITRESCU


Presedinte Filiala SCMD Campulung Moldovenesc

joi, 26 ianuarie 2012

DEMNITATE ŞI CURAJ


Privind în istoria acestui popor nu pot să nu observ că în mai toate perioadele de deznadejde a celor napăstuiţi a apărut o idee, un om cu dragoste de neam care a îmbracat  “cămaşa morţii” doar pentru a susţine demnitatea acestui popor aflat în suferinţă. S-a întâmplat în seara zile de 23 ianuarie să am împlinit visul şi dorinţa de a apuca ziua în care un brav ostaş precum cel de la Câmpia Turzii să apară în faţa naţiunii ca apărător al demnitătii şi care, cu un curaj şi demnitate aidoma unui domnitor cu dragoste de ţară, a arătat tuturor că armata nu doarme în papucii statului ci suferă tăcută alături de popor. Locotenentul Gheorghe Alexandru din cadrul Flotilei 71 Aeriana din Câmpia Turzii mi-a demonstrat mie că demnitatea şi curajul acestui om bărbat în haina militară sunt mai presus decât armata de generali şi colonei înşurubaţi politic şi cărora tremură vipuşca de teama îngustării ei. Blamat de un contraamiral fară flotilă, acest brav ofiţer mi-a răscolit deznădejdea şi mi-a arătat că speranţa nu a murit ultima şi nici nu va muri curând. Este un proverb pe care ar trebui ca toţi sa il aibă ca principiu de viaţă… “Nu mor caii când vor câinii”.
Pe când lucram ca ofiţer existau şi atunci promovări în funcţii şi avansări în grad pe bază de afinităţi sau scopuri ştiute doar de “instelaţii promovaţi politic”  dar nu aşa de multe şi de iraţionale ca acum. Spuneam atunci că acestor profitori le-a luat-o gradul înaintea minţii. În acest fel mulţi dintre aceştia au ajuns acum amirali fără flotilă, sau generali fără trupe. Să nu mai mire atunci pe nimeni că nici un general sau amiral nu a a luat atitudine şi nu a mişcat în front. Probail că îşi freacă bucuroşi palmele că un locotenent le-a luat-o înainte scutindu-i de un risc pe care oricum nu si-l asumau.
Pot număra  pe degete 2 sau 3 generali care mai au o anume demnitate şi priză la oamenii din subordine. Rog pe aceştia să se întoarcă cu faţa către oamenii din subordine, să-i iubească şi să le asculte of-ul din sufletele lor suferinde,  iar dacă mai au un dram de conştiinţă să-i aducă la realitate pe cei debusolaţi de haimanalele politice.
În cazul ofiţerului din Câmpia Turzii, purtatorul de vorbe al Ministerului Apărării Naţionale, domnul Frăţilă fără flotilă, îi place să bată toba cu prevederi din Legea 80(Statutul cadrelor militare) pe motiv ca s-a autosesizat în timp ce muncea pe brânci uitându-se la televizor.  Îl intreb pe acest contraamiral de ce nu s-a autosesizat şi în cazul numeroaselor avansari in grad, inclusiv la gradul de general, a unor impostori politici. De ce, domnule Fraţilă, nu te-ai autosesizat şi in cazul primarului Onţanu de la Sectorul 2 al Capitalei şi a altora ca acesta, care au fost avansaţi generali în afara cadrului legal al aceluiaşi Statut al cadrelor militare. Unde este, domnule Fraţilă, incadrat la mobilizare acest general pentru a putea beneficia de gradul de general? Ce studii militare are acest primar domnule Frăţilă? Cum de nu v-aţi autosesizat de la televizor domnule purtător de cuvânt de folosirea aeronavelor militare în interes electoral? Şi am multe întrebări despre felul în care nu vă prea autosesizaţi domnule, însa nu-mi permite spaţiul alocat, domnule Fraţilă fără flotilă.
Demnitatea şi curajul bietului locotenent de infanterie Gheorghe Alexandru ar trebui să-ţi fie exemplu de viaţă. Acceptarea de către acest ofiţer a oricăror consecinţe de ordin disciplinar, inclusiv al statutului de “ciumpalac” sau “vierme” atribuit celor care protestează, este de pe acum de notorietate şi reprezintă, de fapt, ceea ce nici un general sau contraamiral din MApN nu are, in acest moment crucial al ţării, demnitate şi curaj, de a se revolta pentru demnitatea călcată în picioare. Sunt convins că au fost prezenţi la manifestaţie şi rude ai militarilor, fraţi, surori, copii, parinţi, cumnaţi sau oricare alt gen de rudenie. Sunt acei oameni nişte viermi, domnilor cu demnitatea pierdută din toate structurile de forţă ale ţării?
Versurile lui George Coşbuc, pe care vi le aduc acum aminte, sunt mesajul meu catre dumneavoastră şi sunt de actualitate.
Decebal către popor   
Viaţa asta-i bun pierdut
Când n-o trăieşti cum ai fi vrut!
Şi-acum ar vrea un neam călău
S-arunce jug în gâtul tău:
E rău destul că ne-am născut,
Mai vrem şi-al doilea rău?
Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai murit
Flăcău ori moş îngârbovit;
Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câine-nlănţuit.
Şi-acum, bărbaţi, un fier şi-un scut!
E rău destul că ne-am născut:
Dar cui i-e frică de război
E liber de-a pleca napoi,
Iar cine-i vânzător vândut
Să iasă dintre noi!

miercuri, 8 iunie 2011

Intalnirea promotiei 1976

PROGRAMUL PENTRU INTALNIREA OCAZIONATA DE IMPLINIREA A 35 ANI DE LA ABSOLVIREA LICEULUI MILITAR “STEFAN CEL MARE”
PROMOTIA 1976
1.      Data (perioada) de defasurare: 29-31 iulie 2011
2.      Locul de desfasurare: Colegiul Liceal Militar Stefan cel Mare din Campulung Moldovenesc jud Suceava
3.      Programul activitatilor:
a.         29.07.2011 pana la ora 18.00 - Sosirea  si cazarea participantilor –. Cazarea se face, pe raspunderea fiecarui participant, la:
     Liceul Militar in limita locurilor puse la dispozitie
     Hotelurile Zimbru, Bucovina si Eden
     Pensiunile din zona. Recomand pensiunile: Vila Roma, Dor de Munte, Royal si Dor de Bucovina pentru care am obtinut un pret preferentiat pentru promotia noastra. In acest sens, Pana la sfarsitul lunii mai 2011 cei care doresc sa se cazeze in aceste locatii trebuie sa-mi faca confirmarea le nr.telefon 0722345899 sau 0230313387 si sa plateasca minimum de 30% din costurile de cazare (aprox. 40(50) lei/persoana pe noapte). Banii trebuie virati pana la sfarsitul lunii iunie 2011 in contul IBAN RO81CECESV0208RON0471010 deschis la CEC Bank  SA Campulung Moldovenesc pe numele Dumitrescu Marian Dumitrescu Marian CNP 1570112400055 cu mentiunea de a se mentiona numele si prenumele depunatorului, sau direct prin contactarea acestor locatii.
b.     29.07.2011 - Petrecere de bun sosit incepand cu ora 18.00 in incinta Liceului Militar Stefan cel Mare. In functie de starea vremii petrecerea se va desfasura in aer liber.
c.      30.07.2011
-     08.00-10.00 – micul dejun la sala de mase a Liceului Militar Stefan cel Mare;
-     10.00-10.30 – slujba religioasa;
-     10.30-11.00 – apelul promotiei;
-     11.00-13.00 – intalnirea in sala de festivitati – luari de cuvant si strigarea cataloagelor la/pe clase;
-     13.00-14.00 – vizitarea liceului, poze de grup,  Montarea Plachetei memoriale a promotiei si sadirea bradului promotiei etc;
-     14.00-19.00 timp liber. Participarea la festivalul “Intalniri Bucovinene”, etc;
-     19.00-  masa festiva, spectacol ansamblu folloric, spectacol artificii etc.
d.      31.07.2011
     08.00-10.00 - micul dejun la sala de mase a Liceului Militar Stefan cel Mare;
     10.00 – timp liber la dispozitie, activitati organizate pe grupuri, deplasarea spre domiciliu.
4.       Costul total al acestei activitati se ridica la aproximativ 320 lei/persoana perticipanta(640 lei familie 2 persoane). Cei interesati trebuie sa depuna banii in contul IBAN RO81CECESV0208RON0471010 deschis la CEC Bank SA Campulung Moldovenesc pe numele Dumitrescu Marian CNP 1570112400055 cu mentiunea de a se mentiona numele si prenumele depunatorului (participantului), pana la data 30.06.2011.
5.       Punct de contact:
a.    Dumitrescu Marian
tel.0722345899, 0756308939 sau 0230313387
b.   Branduse Traian
Tel.0744641254, 0723559153

joi, 20 ianuarie 2011

ALBA NEAGRA


            Cu foarte mult timp înainte ca “ciudaţii coloranţi” politici să emită un act normativ aberant care interzice cumulul pensiei cu salariu m-a fascinat indemanarea cu care, cei care practicau acest joc înşeletor, ne luau banii. Am încercat o mare perioadă de timp să înţeleg cum reuşesc aceşti “dibaci penali”să ascundă cartea aleasă, dar nu am reusit. Un prieten m-a lămurit simplu că încă nu am deprinderi penale şi m-a îndemnat să nu mai încerc pentru că nu o să reuşesc. Mare dreptate avea. Cu toate acestea parcă îmi pare rau că nu am aprofundat problema pentru ca acum ţara este plina de aceşti pungaşi care joaca “Alba Neagra” cu viaţa noastră si puteam acum sa ma pazesc mai bine. Mă refer la ROGVAIVUL politic şi în special la o anumită culoare politică aflată la guvernare. Calitatea actului politic care strâmbă legi sau adoptă legi strâmbe, un preşedinte de ţară care se crede actor de cinema şi “ciuruieşte” tot ce mişcă în front, el însuşi actor de „Alba Neagra” fiind parte într-un proces penal privind o flotă dispărută în ceaţă, mi-a dat toate argumentele ca sunt în faţa unei “ciume penale” care joacă “Alba Neagra” cu poporul român.
            Pur şi simplu nu înţeleg de ce ciudaţii ăştia politici nu pricep că valoarea, calitatea şi competenţa nu sunt direct proporţionale cu partidul aflat la guvernare. Aşa percep eu viaţa din 1990 incoace dar mai neoameni coloraţi politici ca cei actuali nici în coşmarule mele nu am întâlnit.
            Până şi orbii văd că toată ţara plânge şi fierbe de nervi, de necaz, de durere de alte lipsuri numai guvernanţii nu. Toţi tropăie şi bat toba pe cadenţa impusa de presedinte si guvern. Parcă sunt turbaţi. Nu poti formula o opinie proprie ca imediat te asurzesc cu aceeasi placa stricata de modernizare a statului sau de masurile exceptionale luate de ministrul apararii. Eu spun ca sunt exceptional de proaste. Mare dreptate avea anonimul care a inventat proverbul :cum e turcu si pistolul. Ue unul m-am saturat de si de purtatorul de cuvant Tiveriu Fratila care vorbeste ca la mahala scarbindune cu aceeasi placa uzata de masuri exceptionale. Sa fi disparut oare bunul simt si constiinta din oameni incat sa nu poata facă altceva decat sa repeta ca papagalii aceleasi aberatii de doi bani. Vă provoc la un exerciţiu simplu de imagine. Urmăriţi emisiunile de la televizor si o să vedeţi de cate ori reprezentanţii portocalii îşi indreaptă privirea pe telefoanele mobile pentru a repeta ca papagalii mesajul SMS trimis de “câinele de pază” sau cate similitudine au interventiile purtatorului de cuvânt al MapN de parca ne crede ca suntem un popor de tampiti.
            Am jurat ca militar să-mi apăr ţara chiar cu preţul vieţii. Îm meţin jurământul, chiar dacă  duşmanul este guvernarea actuală. Îmi voi darui toata priceperea şi energia de care dispun pentru ca eliminare definitivă din ROGVAIVUL politic a culorii portocalii.
            „Fiecare pasăre pe limba ei piere” spune o zicală iar dacă nu piere am să o ajut eu să piară din mintea românilor şi a istoriei.

Mesaj poetic către guvernanţi,

N-avem puteri si chip de-acum
Sa mai traim cersind mereu,
Ca prea ne schingiuiesc cum vreu
Stapâni luati din drum!
Sa nu dea Dumnezeu cel sfânt,
Sa vrem noi sânge, nu pamânt!
Când nu vom mai putea rabda,
Când foamea ne va rascula,
Hristosi sa fiti, nu veti scapa
Nici în mormânt!

Col.(r) Marian Dumitrescu