vineri, 1 februarie 2013
"Scrisoare de la un om invins"
Stimati colegi,
Va rog sa aveti rabdarea si sa reflectati la mesajul meu de mai jos. Il sustin din calitatea de membru al SCMD si nu de presedinte al Filialei Campulung Moldovenesc pe care nu doresc sa o implic deoarece nu am asentimentul lor.
Cu putin timp in urma presedintele SCMD ne anunta cu extaz:
"La nivel central suntem pe cale de a obtine, in discutiile permanente cu factorii de decizie si, mai nou, cu responsabilii FMI pentru Romania, ceea ce ne-am propus ca obiective imediate. Din considerente lesne de inteles, nu facem publice toate demersurile,...
Ne-am umplut de extaz si de "glorie eterna" dupa atatea "discutii permanente" cu factorii de decizie in "invazii extraterestre". Decizia s-a luat de putin timp la Craiova iar discutiile cu decizionalii si responsabilii FMI sunt "praf in ochii".
Dupa numeroasele "succese" obtinute de casele de avocatura si avocati in a ne "usura" de 5 miliarde lei vechi, dupa atatea mesaje linistitoare venite din partea presedintelui SCMD ca situatia este sub control si nu putem face publice demersurile "desfasurate in secret" cu factori de decizie(care factori???), , iata ca adevarul a iesit la suprafata azi, la Craiova. Esec pe mai toate fronturile. Mai concret si la obiect, ministrul Dusa a spus clar ce are in agenda Ministerul Apararii Nationale, in privinta noastra. Ma intreb ca prostu' unde sunt rezultatele numeroaselor "intalniri de taina" si succese fantastice inregistrate de unele filiale date ca exemplu?. A mai ramas frontul de batalie al Legii pensiilor militare care, probabil, va fi finalizat, cu aceleasi succes ca si pana acum, in preajma alegerilor prezidentiale de la anul si se va termina cu acelasi rezultat ca si al OUG mult visate, tot "la anul si la multi ani".
Daca la sfarsitul anului 2012 eram 37 de membri in filiala SCMD Campulung Moldovenesc dupa rezultatele negocierilor "fructoase' desfasurate de SCMD cu toti factorii politici cu influenta, spre finele anului trecut din filiala noastra 10 membrii au plecat. Poate ca atunci era momentul apelurilor lacrimogene catre cei multi care sunt multumiti de pensie dar speriati de "succesele" SCMD prea mult asteptate. In cursul zilei de azi s-au mai retras 8 membrii iar maine, dupa sedinta adunarii generale, probabil ca o sa cer dizolvarea Filialei din lipse de "cvorum" la apel. Chiar nu vrea sa se trezeasca la realitate conducerea SCMD, in special presedintele? Eu unul m-am cam saturat de aceleasi tip mesaje care nu le mai citeste nimeni pentru ca au limbaj, uneori, suburban si contaminat de "bascita sau spionita". Dupa aparitia ultimului mesaj apel al colonelului Dogaru au mai plecat 2 membrii din filiala noastra iar alti 2 inca nu s-au decis. Oamenii s-au saturat de lozinci si for fapte obtinute in mod civilizat. La ce folos sa-l tot bestelim pe Basescu cand stim bine cat de mult bine poate face oricui. Si-a batut jos de 8 milioane de oameni si cred cineva ca nu mai poate de frica noastra. Pana si Ponta s-a dat de partea lui. Si-atunci...noi cu cine am votat?
Ma astept ca, dupa finalizarea auditului la Casa de pensii sectoriala a MApN, sa ploua iar cu cereri de inscriere in SCMD, venite din partea celor carora li se va micsora pensiile obtinute prin frauda. Acestia nu mai trebuie primiti printre noi altfel ne desconsideram ca oameni acceptand lasii si tradatorii printre noi. Pana atunci, presedintele nostru ne cere sa tacem in continuare malc, ca sa nu ne auda Basescu secretele, in schimb sa le impartasim lui tatuca Ponta care, are la dreapta sa pe Iuda politicii romanesti de la UNPR iar la stanga, pactul de neagresiune al premierului semnat la Cotroceni cu demolatorul credintei noastre de neam binecuvantat de Dumnezeu.
Va supun atentiei dumneavosatra urmatoarea intrebare:a "ce se naste din pisica tot soareci mananca"?. Sunt convins ca stiti raspunsul numai cinele stie pe toane nu a auzit de aceasta zicala proverbiala. Aceasta este prestatia politicienilor nostrii cand ajung la putere. M-am declarat de anul trecut pesimist in ce priveste soarta ordonantelor de urgenta, inca de la primele derapaje controlate ale lui Ponta. Liderul nostru pentru Zonei Nord Est poate confirma spusele mele. De asemenea, consiliera ministrului apararii la acea data -dl. gral.Dobritoiu=ne-a spus clar, la intalnirea cu noi desfasurata la Suceava...citez"daca OUG nu se promoveaza pana la sfarsitul lui octombrie nu se vor mai promova niciodata". Sa nu fi stiut sefii nostrii de aceast amanunt important?...ma indoiesc. Ma intreb atunci si intreb stimabila conducere sindicala de ce naiba am mai perdut timpul sustinand campania USL fara a tine cont de acest aspect ori fara sa fi cerut "un cec in alb"?. Nu trebuie sa fi doctor in "arte" fie ele si martiale ca sa-ti fi dat seama de inceputul apusului victoriei noastre inca de la primele "mofturi" nevinovate, unse cu miere in fata presei, ale primului ministru. Imi pare rau ca m-am luat dupa recomandarile linistitoare ale presedintelui SCMD si nu am "sunat goarnal" inca de la primele semne ale tradarii. Ne place unora sa ne laudam ca suntem mari profesori si analisti, ne dam cu pumnul in piept ca detinatori absoluti ai adevarului in loc sa gestionam corect o criza a noastra, dupa standardele NATO. A citit oare cineva din conducerea SCMD manualul NATO de gestionare a crizelor?. Probabil ca nu, ne conducem dupa canoanele istorice ale greselilor inaintasilor nostrii fara a invata ceva din greselile lor. Initial m-am bucurat, ulterior am realizat ca m-a pacalit si pe mine presedintele SCMD, cand a dat sfoara'n tara ca ordonantele au fost dejar publicate in Monitorul Oficial Am realizat ulterior ca a vrut sa inchida gura unui guraliv ca mine si a reusit, probabil, A reusit sa ma ameteasca cu intalnirile de taina la care noi nu avem acces si de la care a obtinut toate asigurarile dar nu ne-a spus si ce fel de asigureri....probabil de deces al... citez... "obiectivelor noastre intemeiate"..
Imi pun intrebarea acum la ceas de cumpana intre zi si noapte daca nu cumva aceasta este o lucratura smechera ca sa ne desfiintam ca sindicat ori a ne pierde credibilitatea in fata oamenilor devenind astfel o masa inocenta de oameni care nu mai constituie nicio "forta a treia" si nicio amenintare pentru ocarmuitori.
Sper sa nu aiba tupeul si indrazneala stimabilul presedinte sa ma faca basist. Stiu zicala precum ca, "cine nu este cu noi este impotriva noastra" cum spunea un cunoscut personaj stalinist dar, in aceasta situatie, cand un comandat nu obtine victorii pe campul de lupta este inlocuit sau pleaca singur ori se sinucide. Pierderile sunt prea mari ca sa mai poata cineva sa ierte. Numai Dumnezeu este de neinlocuit si sper sa nu se confunde ca el.
Nu complotesc si nu vreau functia nimanui. Fac munca voluntara ca cei mai multi dintre sindicalisti si imi place sa fiu simplu si modest. Dar cand vad cati bani s-au aruncat in toate directiile fara a obtine ceva care sa ne bucure pe cei multi, parca nu imi vine sa tac Aici sunt si banii din pensia mea stirbita.
In concluzie, avand in vedere situatia nou creata, prin "pierderea luptelor" pe mai toate teatrele de operatii ale activitatii sindicale, apreciez ca este momentul ca noi sa ne gandim bine pe cine mai alegem sa ne conduca iar cei ce ne conduc acum sa se gandeasca bine daca sunt in stare sa ne conduca pe drumul spre insuccesul "...discutiilor permanente cu factorii de decizie"..
Daca se confirma informatiile primite azi, dupa intalnirea de la Craiova a ministrului Apararii Nationale cu colegii nostrii din Dolj, eu vreau sa fiu primul care cer demisia, fie ea si de onoare a presedintelui SCMD. Nu are decat sa se ocupe de Forta a treia a societatii civile sau saptea din Palestina dar sa lase comanda militara a sindicatului unui fost militar de cariera care a comandat in viata sa macar un soldat.
Cu stima si speranta pentru cei suparati ca mine,
Col(r) Marian DUMITRESCU
Membru SCMD - Filiala Campulung Moldovenesc
Urmarea la mesajul public adresat subsemnatului
de catre dl. Rinciog Dumitru
Stimate domnule coleg,
Lt.col(r) Rincog Dumitru,
In mod sigur nu sunteti
indreptatit sa constatati ca observatiile mele din “Scrisoare unui om invins”,
la adresa presedintelui SCMD sunt grasite. In mod sigur nu aveti in fisa
postului atributii avocatesti si nici nu am nevoie de opinia dumneavoastra fata
de “durerile mele”, ca om invins. Chiar ma simt jignit de abilitatile
dumneavoastra de a identifica greselile altora. Ati facut-o destul de des cu
altii si m-a dranjat mereu. Sa nu credeti cumva ca ma sperii usor sau ca veti
reusii sa ma puneti la colt. De cand am scapat nevatamat din Irak cand am
“cazut” cu elicopterul nu mie teama decat de Dumnezeu Eu va recomand sa va
vadeti de raspunderile dumneavoastra pe linia Secretariatului General si atat.
Sunteti singurul, dintre
cei multi, care mi-au raspuns prin email-uri, luand apararea
presedintelui SCMD vis a vis de Scrisoarea mea, fara sa cer sau sa astept
aceste raspunsuri de la nimeni. Atat Scrisoarea cat si Mesajul anterior
acesteia le-am lconceput ca semnale de atentionare si atat. Le-am scris pentru
ca asa am simtit si pentru ca nu mi-a pasat de reactia permanent nervoasa a
presedintelui SCMD la adresa unor colegi care si-au permis sa-l critice. De cele
mai multe ori le-ati raspuns chiar dumneavoastra pe ton ironic si asta nu mi-a
placut niciodata.
Este normal sa-i luati
apararea presedintelui, ca "subordonat direct", dar nu este normal sa
o faceti dumneavoastra in numele acestuia. Lasati-l pe dumnealui sa o faca in
fata noastra a tuturor si sa justifice esecurile obtinute pana acum....poate
intelegem. Sunt in Sindicat din anul 2009 si, sincer,constat ca nu am castigat
nici macar experienta necesara sa purtam un dialog, ca sa nu mai spun de
experienta in activitatea sindicala.
Nu pun la indoiala
meritul col Dogaru care a infiintat, alaturi de alti camarazi, acest sindicat
dar critic modul anarhic de conducere fara sa inteleaga ca are alaturi o
"armata" de stat majoristi" care au gandit, realizat si aplicat
planuri de campanii la toate esaloanele. Eu unul nu am stiinta de niciun plan
conceput de SCMD, iar daca exista acesta este tinut la secret tocmai noua care
aveam acces la toate nivelurile de confidentialitate. Am lucrat 3 ani in
structuri multinationale in mai toate teatrele de operatii militare. Am lucrat
in SMG ca specialist si expert in gestionarea crizelor. Am fost comandant de
unitate 8 ani si nu am fost intrebat odata daca am un punct de vedere, macar ca
lider sindical local. Daca mai retineti cateva dintre principiile luptei armate
o sa va dati seama ca nu am aplicat nimic din experienta celor care le-au creat
si suntem victimile propriilor noastre principii si ma refer in special la
"Unitatea de comanda". Va rog sa analizati mai atent mesajele mele si
o sa vedeti ca fac remarci si la conducerea sindicatului in general nu numai la
presedinte. Toti cei implicati direct in aceste esecuri trebuie sa lase locul
liber. Numai ca acestia nu sunt prea multi pentru ca presedintele SCMD a lucrat
singur. Imi sta marturie opinia unuia dintre presedinti care este de accord cu
mine, si atunci, cine este vinovat direct sau indirect de managementul
defectuos al Sindicatului?. Col. Dogaru poate sa ramana presedinte onorofic -
putem infiinta aceasta functie, poate ramane vicepresedinte, poate fi si un
simplu membru daca are incredere in SCMD dar eu apreciez ca este depasit de
moment in ce priveste stilul de conduce.
Nu am fost la Alba Iulia
la sedinta CNR dar m-am informat si am aflat ca s-a incercat sa se spuna si
altfel de adevar insa initiativele unor colegi au fost inlaturate cu dibacie.
Repet, sunt in sindicat din 2009. Pana acum am inregistrat numai
"pirederi" care au culminat cu marea pierdere a ordonantelor. Sunt
departe de Bucuresti dar asta nu inseamna ca nu sunt informat si tin legatura
cu multi colegi din tara si cunosc cat de cat realitatea. Parerile
acestora, in majoritatea lor coincide cu ce am scris eu in Scrisoare si simt ca
mine. De mai bine de un an de zile suntem intoxicati cu mesaje de incurajare si
"certitudini", ca totul este sub control si pe un fagas bun. Vreti sa
vi le pun intr-un attashament?...sunt zeci de mesaje. Am fost primii care a
finalizat un protocul cu USL si dat model la Filiale. Am fost primii aici la
Suceava care am incheiat protocoale cu USL. Am stricat o portavoce strigand
lozinci impotriva lui Basescu pe timpul suspendarii. Am crezut in zecile de
mesaje optimiste trimise de conducerea SCMD ca sa inteleg, la final, ca de fapt
acestia erau departe de realitate, laudative si optimiste. Trebuia sa-mi dau
seama ca nu sunt decat lozinci fara sustinere analitica si bazate pe prietenii
electorale. Unde este puterea declarata de analiza si prognoza? In aceeasi
zi,daca nu ma insel, in timp ce ministrul Dusa spunea clar, la Craiova, care
este perspectiva pensiilor si ca nu-i plac "carpelile" cu Ordonante,
comunicatul SCMD, prin vocea presedintelui, ne dadea sperante in perspectiva
intalnirii cu reprezentantii FMI si alti factori de raspundere, avand sperante
mari in indeplinirea Obiectivelor noastre importante. Ce management este acesta
si ce sa mai intelegi din aiureala asta. Asta este conducere? Urmariti
activitatea Filialelor, in special cele mai active. La ce folos am infiintat
Zone cand fiecare face ce crede ca este mai bine fara a avea o conexiune pe
plan regional sau zonal si a ne sprijinii reciproc. Este normal sa faca fiecare
ce crede si ce poate, uneori fara resursele necesare?. Din cate imi amintesc,
COOPERAREA era una dintre activitatile finale ale unui Plan de actiune sau
Conceptia unei operatii militare. Unde a disparut aceasta cooperare?Activam,
multi dintre noi neplatiti pentru munca desfasurata, fara sedii, fara
comunicatii, fara supplay, fara asigurarea conditiilor minime de functionare si
doar cu dorinta de dreptate si speranta ne mai tine "steagul sus".
Dar cand speranta moare atunci noi ce trebuia sa facem?...sa tacem sau sa
identificam cauzele esecului si sa reparam graselile?. Ne-am faramitat
eforturile, nu le-a coordonat nimeni, nu a centralizat nimeni rezultatele si
invatamintele, nu a analizat nimeni situatia pentru a se lua decizia optima.
Sunt convins ca Planificarea unei activitati nu este cunoscuta bine la nivelul
conducerii Sindicatului nostru. Toti am auzit sau
aplicat "Planul B sau C " in caz ca, Planul "A sau B" nu
reuseste.. Avem un Plan de rezerva in acest moment cum ar fi, un
"Contingency Plann" sau Plan "B" la acest ultim esec? Daca
da, trimiteti si mie o copie pentru a putea da un punct de vedre. Ma astept
sa-mi spuneti ca este SECRET.
Culmea este ca au
castigat colegii care au mers in justitie individual sau pe grupuri si nu pe
mana SCMD care a platit 5 miliarde de lei la casele de avocatura in timp ce noi
la Filiale facem munca voluntara. Este de notorietate succesul emiterii HG735
care s-a datorat grupului de la Cluj si nu a SCMD. De aceea sunt suparat. In
urma cu 2 sau 3 ani parerea mea era alta....acum nu. Se vede clar ca la Centru
nu se stie sa se gestioneze o criza. Sa vorbeste peste tot de diplomatie iar
SCMD, prin vocea presedintelui si a dumneavoastra promoveaza mesaje cu un
limbaj, uneori, care nu ne face cinste si vrem rezultate favorabile.
Aduceti-va aminte de
mesajul prin care ati comuncat faptul ca Ordonantele au fost publicate in
Monitorul Oficial. Am sesizat atunci ca prin aceasta ati dorit sa inchideti
gura unui coleg al nostru mai vocal. Recunosc ca si eu am fost pacalit de
dumneavoastra ca multi dintre noi. Am aflat ulterior, din alte surse ca acel
comunicat a fost unul FALS, trimis de
dumneavoastra cu asentimentul presedintelui. Intreb iar...asta este conducerea
care ne trebuie? Ne mintim camarazii iar cand unul ca mine se plange de
insuccesul bataliei este aratat cu degetul sau este facut unealta lui Basescu.
Eu unul m-am saturat de acest vocabular vulgar. Asta nu este diplomatie, este
caprarie si ma deranjeqaza cand se practica cu colegii din sindicat.
In acest moment,
apreciez ca trebuie sa schimbam din radacini actuala conducere, dar sunt
convins ca foarte multi responsabili de departamente sunt valorosi si trebuie
sa-si desfasoare activitatea in aceeasi formula, cu insarcinari flexibile si
integrate intr-un sistem. Nu ei sunt aceeia care au condus direct activitatea
spre esec.
Nu va impartasesc ideea
ca doar col. Dogaru este solutia.
Doar Ceausescu si, mai
nou Basescu, au tinut si tin de scaune. Unul a plecat huiduit altul este
huiduit. Nu vreau si nu doresc ca cineva din SCMD sa pateasca la fel. Ma repet
si, in mod sigur imi dati dreptate, "Nmeni nu este de neinlocuit".
Nici macar eu sau dumneavoastra si nici presedintele SCMD pentru ca nu suntem
Dumnezei pe pamant.
Ca o coincidenta,
Presedintele. fondator al Partidului Conservator - Dan Voiculescu - a fost
contestat la un moment dat si nu a fost de neinlocuit. Ba chiar s-a retras
singur din mai multe functii cu toate ca era "o personalitate
marcanta". Acum, parca PC merge mai bine. Diferenta este ca Dan Diaconescu
a plecat de buna voie dar a ramas in partid, chiar daca este eminenta cenusie a
acestuia. Eu sunt membru PNl din 2007 asa ca nu aveti motive sa ma faceti
partizanul lui Dan Voiculescu.
Astept rezultatul
intalnirii de marti si, in functie de acesta am sa-mi reformulz intentiile si
pozitia.
Cu stima si respect
pentru sinceritate,
Col(r) Marian Dumitrescu
Presedinte, Filiala
Campulung Moldovenesc
(Sunt
si eu un biet ofiter care a commandant de trupe de toate esaloanele militare,
de-a lungul carierei smele, atat in tara cat si in strainatate, in
conditii de OPCON si OPCOM, si care apreciaza ca SCMD are la dispozitie o
uriasa resursa umana cu persoane (nu neaparat marcante), multi dintre noi sunt
doctori in stiinte militare (eu nu sunt) sau au comandat U si MU, inclusiv in
teatrele de operatii militare deci, NIMENI NU ESTE DE NEINLOCUIT).
miercuri, 30 ianuarie 2013
In atentia tuturor membrilor din conducerea centrala a SCMD, Comitet director si nu in cele din urma a tuturor filialelor SCMD din tara
Stimati colegi,
Urmare a solicitarii transmise prin nota nr.51 din
22.01.2013 privind situatia cu membrii de sindicat, platitori de cotizatie si
scosi din evidenta la 31.01.2013 va informez ca am identificat o stare generala
de nemultumire vis a vis de prestatia conducerii Sindicatului in relatia cu
puterea politica instaurata din luna mai 2012 si reconfirmata la alegerile
parlamentare din decembrie 2012, in ce priveste soarta celor doua OUG. Tot ce
am obtinut au fost numeroasele promisiuni si minciuni obtinute in urma unui
management defectuos sau lipsei de transparenta in gestionarea acestei
situatii. Daca una dintre OUG referitoare la modificarea legii pensiilor este
oarecum dificil de abordat, nu intelegem de ce nu am solicitat insistent
rezolvarea, in prima instanta, problemei cumului pensiei cu salariul care nu
presupune niciun efort financiar si nici aprobari speciale ale FMI – care, dealtfel, nu are nici o implicatie in problema
pensiilor militare, doar ca este folosit ca scuza sau motiv de amanari repatate
din partea primului ministru.
Avand in vedere aceasta situatie precum si tacerea
inexplicabila a presedintelui SCMD si adjunctilor care nu mai sunt activi si
vocali in sustinerea drepturilor care ni s-au furat, tocmai acum cand
se dezbate bugetul tarii, precum si acceptarea continua a tergiversarilor si amanarilor
nemotivate pentru luarea unei
decizii de catre primul ministru, genereaza tot mai multa neincredere si, mai
mult, suspiciunea de “santaj acceptat” de catre conducerea centrala a SCMD.
Obesrv ca tot mai multi membrii de sindicat si chiar
filiale considera ca jocul dea “alba neagra“ practicat de guvernul USL trebuie
sa inceteze deoarece a atins apogeul si, ca urmare, doresc un raspuns transant
si urgent din partea ministrului apararii si primului ministru privind soarta
pensiilor micsorate. In functie de acest raspuns majoritatea dintre membrii de
sindicat ai filialei noastre vor decide ramanerea lor, in continuare, ca membri
de sindicat, platitori de cotizatie. Dupa cum a evoluat si evolueaza situatia, apreciez ca este posibil ca, la
"apelul" pentru identificarea membrilor de sindicat platitori de
cotizatie, sa raspunda un numar insuficient de militari rezervisti pentru a
face functionala filiala noastra. Din aceste considerente apreciez ca este
urgent si necesar revitalizarea activitatii sindicale, "re-aprinderea
motoarelor" actiunii sindicale luand toate formele de lupta sindicala,
inclusiv actiuni de protest in strada. Starea de latenta a SCMD manifestata din
luna mai 2012 (dupa alegerile locale) coroborata cu confuzia generata de primul
ministru care a inceput sa devina penibil in a asigura sau promite, celor afectati de reducerea pensiei, rezolvarea
situatiei afirmand ca a discutat cu “Mircea Dusa” iar mai nou va discuta cu FMI
la sfarsitul primaverii 2013” sau la “pastele cailor”, genereaza o tot mai mare
neincredere ca acest gen de management a activitatii sindicale in urma caruia
s-a obtinut, in afara de promisiuni desarte, prea putin in comparatie cu ce s-a
dorit. Acest lucru nu mai poate continua in acest mod si, de aceea, trebuie
coagulate toate eforturile filialelor pentru identificarea solutiilor si
masurilor cele mai viabile si aplicabile imediat.
Nu in ultimul rand doresc sa scot in evidenta faptul ca, nou ministrul
apararii dl. Mircea Dusa, declara ca a prevazut in Bugetul MAN
sumele respective insa stim bine ca este, fie numai propaganda cu scopul
de a linisti oamenii fie a trecut la etapa de a ne familiariza cu ideea
“existentei si vizitele extraterestrilor”. Stim bine ca auditul desfasurat la
Casa de pensii sectoriala a MApN a scos in evident numeroase abuzuri si falsuri
prin care s-au marit pensile, cel putin la Bucuresti si Ilfov. Aceste pensii
sunt platite in continuare in timp ce, aplicarea retroactiva, contrar
prevederilor Constitutiei, a unei legi a pensiilor controversata, ne mentine la
multi pensile reduse.
Avand in vedere aceste considerente propunem:
1. Convocarea in regim de urgenta a Consiliului National al Reprezentantilor
pentru a stabili Strategia de actiune imediata. Pana atunci etse absolute
necesar organizarea unei intâlniri de
urgenta a conducerii S.C.M.D. şi a reprezentantilor regionali cu ministrul
Apararii Naţionale pentru a cunoaşte exact poziţia acestuia în problema
pensionarilor militari,
2. Solicitarea şi întalnirea cu premierul Victor
Ponta (tot în regim de urgenţă) a delegaţiei prezentate mai sus alături de ministrul
Apărării în urma careia să se emita un comunicat cu termenele exacte de
rezolvare a promisiunilor avansate încă de anul trecut. Nu trebuie sa mai
acceptam promisiunea rezolvarii acestei situatii prin elaborarea Legii speciale
sau ocupationale pentru ca aceasta va fi ingropata” in acest an si dezgropata,
probabil, la anul cu ocazia alegerilor prezidentiale si pentru Parlamentul
Europei.
3. Intocmirea si publicarea unui plan de masuri
pe termen scurt si mediu privind actiunile SCMD ca reactie la nerespectarea
prevederilor discutate în urma întâlnirii cu prim-ministrul Ponta şi a acordurilor,
protocoalelor si Dumnezeu mai stie de planur de colaborare ori alte documente
s-au mai intocmit cu USL. Cred ca
suntem destul de curajosi si vocali chiar si pentru “manifestari spontane” de
protest in Piata Universitatii asa cum au facut civilii anul trecut,
4. Dimensionarea ori construirea bugetului/2013
al SCMD astfel ca principalul efort financiar sa fie indreptat catre
organizarea tuturor formelor de protest inclusiv desfasurarea unor manifestatii
de protest in strada (greve nu avem cum) de atentionare a guvernului si a primului
ministru in special asupra jocului periculos cu aliatii electorali,
5. In sensul celor mentionate la punctul nr.4,
stoparea imediata a cheltuielilor destinate avocatilor si caselor de avocatura
care nu au facut mai nimic in sprijinul demersurilor noastre, si a altor
cheltuieli de salarizre ori diminiarea acestora pentru a asigura resursa
financiara aducerii la Bucuresti a tuturor filialelor din tara .
6. Obtinerea aprobarilor pentru desfasurarea
actiunilor de protest din timp si organizarea acestor actiuni nu cu scopuld e a
inlatura un guvern ci cu scopul de a trezi guvernul si pe premier la realitatea
problemelor noastre si indeplinirea promisiunilor.
In concluzie, atragem atentia ca liderul PSD
si sef al Guvernului joaca un joc periculos si duplicitar atat timp cat a fost
in stare sa faca pact cu ‘diavolul” de la Cotroceni si cu tradatorul Oprea de
la UNPR, fost PSD.
Avand in vedere ca situatia sociala din tara este ametita
de promisiuni si scandaluri legate de fosta guvernare este tot mai clar ca
asteptarea sau amanarea oricarui tip de reactie sau actiune va fi in defavoarea
intereselor noastre iar dupa aprobarea bugetului va prea tarziu pentru a mai
face ceva. De aceea este necasar sa tinem “motoarele la cald” si catarea pe
guvern si mai ales pe primul ministru care, dupa parerea mea ne considera
prosti si nu suficienti de multi ori pierderi colaterale ale societatii, ca sa
fim o amenintare.
In incheiere doresc sa mentionez acest document a fost
agreat, pana in acest moment, de catre filialele din Zona de Nord Est astfel:
Campulung Moldovenesc, Suceava, Iasi, Radauti, Falticeni. Nu doresc si nici nu
mai este timp de drepturi la replica si nici infierari ale initiativei noastre
din partea detinatorilor adevarului absolut. Suntem destul de maturi sa ne mai
ascundem dupa vorbe frumoase sau sa ne facem ca nu vedem ceea ce este evident.
In
speranta ca si alte filial ala SCMD vor agreea aceasta initiative va adresez
rugamintea de a transmite conducerii contrale a SCMD aplicarea de urgenta a
masurilor mentionate in acest document, amendate sau completate cu alte masuri
pe care le considerate necesare.
Cu stima,
Col(r)Marian
DUMITRESCU
Presedinte,
Filiala Campulung Moldovenesc
miercuri, 28 noiembrie 2012
Scrisoare deschisa
PRIMULUI MINISTRU AL ROMÂNIEI
EXCELENŢA SA DOMNUL VICTOR PONTA,
Cadrele militare în
rezervă, membri ai filialei Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate din Campulung
Moldovenesc judeţul
Suceava,
vă adresează aceste rânduri, animaţi de cele mai bune sentimente de respect şi
consideratie pentru bunele dumneavoastră intenţii şi, nu în ultimul rând,
pentru felul cum încercaţi să îndreptaţi nedreptăţile care s-au comis asupra
unor categorii socio-profesionale, inclusiv a militarilor, o categorie aparte
aflata toata viaţa sub jurământ de credinţă faţă de ţară şi popor. Acest legamânt de suflet cu ţara şi poporul ei
precum şi numeroasele exemple de fapte de-a lungul istoriei a facut sa avem de
partea noastră încrederea
deosebita a populatiei alături de încrederea acordată bisericii.
Domnule Prim-Ministru al Romaniei, suntem la
curent cu dinamica vieţii politice si sociale, cunoaştem şi apreciem eforturile
cabinetul domniei voastre pentru rezolvarea prin ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ a
situaţiei camarazilor noştri cărora li s-au diminuat pensiile printr-o lege
nedreaptă şi abuzivă. Cunoaştem, de asemenea, deschiderea către dialog şi
intenţia domniei voastre de a promova o Lege a Pensiilor Militare de Stat în
cursul anului 2013, lege care să ne redea Onoarea şi Demnitatea pe care,
anormala şi iresponsabila politica dusă de PDL cu aliaţii lor susţinuţi de preşedinte
ni le-au confiscat, dar nu putem să înţelegem domnule Prim–ministru de ce
nu dati curs real intenţiilor dumneavoastra afirmate în mai multe ocazii.
Cunoastem domnule Prim-Ministru că eforturile
financiare necesare coreţiei acestor nedreptaţi nu ar fi imposibil de realizat
în comparatie cu urmările nefericite suferite de mulţi dintre colegii care
aşteaptă cu speranţă aplicarea măsurilor reparatorii pe care le-aţi delarat în
repetate rânduri. Ca urmare, suntem încrezatori că ordonanţa de Urgenţă
referitoare la revenirea la cuantumul pensiilor aflate în plată in anul 2010
este în atentia dumneavoastra spre rezolvare cât mai urgentă, odată cu
repararea unei alte nedreptaţi referitoare la interzicerea cumulului pensiei cu
salariul, stabilită prin Legea 329 din anul 2009. Această ultimă reparaţie nu
presupune nicio implicare financiară a statului dar în schimb poate contribui, in
cazul angajarii unora dintre noi pe functiile din care am fost îndepărtaţi
abuziv, atât la creşterea moralului cât şi la o posibilă crestere a randamentului
unor structuri ale administraţiei centrale şi locale prin dinamizarea
activitaţilor şi cresterea calitativă a acestora.
Este păcat domnule Prim- Ministru că, de la o
lună la alta, tot mai mulţi colegi care au sperat şi speră în continuare să li
se facă dreptate nu mai apucă să vadă cu ochii lor îndreptarea măsurilor
iresponsabile ale guvernului Boc de reducere a pensiilor, aceştia părăsind
această viaţă mai repede decât este normal şi prin contribuţia stresului datorat
diminuării pensiilor. Atunci când am
beneficiat de drepturile legale acordate odată cu ieşirea la pensie fiecare
dintre noi am contat şi am avut siguranţa achitării datoriilor pe care le-am
făcut, în special la bănci, acum suntem puşi în situaţii umilitoare faţă de creditori,
unii dintre noi fiind in imposibilitatea achitării acestora.
Suntem convinşi că sunteţi la curent şi cu
situatia creată în justitie ca urmare a faptului ca zeci de mii de dosare, prin
care colegii nostri s-au adresat instantelor pentru a li se face dreptate,
asteaptă sa fie rezolvate, fiind purtati
pe drumuri lună de lună şi sperând sa le
fie rezolvate nedreptatile facute de vechiul guvern Boc. Toate aceste situatii
nedrepte ne răresc randurile zi de zi.
Stimate domnule Prim–Ministru, ca cetăţeni
oneşti ai acestei ţări care ne-am făcut şi ne facem datoria faţă de ţară, ne-am
sacrificat tinereţea şi viaţa familiilor noastre pentru binele acestei ţări, de
multe ori cu preţul vieţii. Vă asigurăm că nu vom accepta niciodată jocurile unor politicieni lipsiţi
de onoare, care ne-au trădat interesele şi ne-au terfelit imaginea lovind în
valorile supreme ale calităţii de militar şi anume CINSTEA, DEMNITATEA şi
ONOAREA.
Asigurându-vă de prețuirea și sprijinul nostru,
rămânând consecvenți angajamentului nostru de a sprijini U.S.L. până la
victoria, sperăm noi definitivă, împotriva imoralitaţii PDL-iste vă rugăm
domnule Prim-Ministru să dați dovadă de fermitate în luarea deciziilor
hotărâtoare pentru destinul și viața unor oameni care au facut multe sacrificii
pe timpul carierii militare. Totodată vă rugăm să nu uitați că astăzi, mai mult ca
oricând, militarii de toate gradele, indiferent de poziția în care se află (în
activitate, în rezervă și retragere), sunt hotărâți să-și apere onoarea
şi demnitatea, spiritul
de corp și
imaginea instituției
militare, neacceptând în fruntea acesteia decât reprezentanţi de elită ai
armatei și
societății
românești,
și
nu carieriști,
traseiști,
reevaluaţi sau parveniţi politici.
Cu speranța că Dumnezeu vă va da înţelepciunea
şi puterea să înfăptuiți tot ceea ce aveți în plan pentru ţară și cetățenii ei, vă asigurăm domnule
Prim-Ministru că v-om veghea alături de dumneavoastră la binele acestui popor.
Am onoarea sa vă salut!
Cu respect și considerație,
Colonel
(r) Marian DUMITRESCU
Presedintele Filialei SCMD Campulung Moldovenesc
marți, 29 mai 2012
Ministrului Apararii Nationale
Domnul gl.mr(r) Corneliu DOBRITOIU
Domnule ministru,
In primul rand va rog
sa-mi permiteti sa va adresez respectoasa urare din nordul Bucovinei " Hristos s-a Inaltat !"
Ma adresez dumneavoastra
in numele celor 39 de cadre militare in rezerva, membre ale Sindicatului
cadrelor Militare Disponibilizate, filiala Campulung Moldovenesc. In filiala
noastra se regasesc militari apartinand tuturor structurilor componente ale
Sistemului de aparare, ordine publica si siguranta nationala din garnizoanele
Campulung Moldovenesc si Vatra Dornei. Dintre acestia un procent de 80%
provenim din cadrul Ministerului Apararii Nationale.
Ca urmare a politicii
iresponsabile promovate de guvernele coalitiei PDL sub conducerea fostului
premier Boc prin adoptarea, fara discernamant uneori, a unor acte
normative care ne-au afectat si chiar scurtat viata unora dintre noi, prin
efectele produse de incalcarea Constitutiei privind principiul
neretroactivitatii legilor, multi dintre noi am resimtit din plin consecintele
nefaste ale acestor greseli politice. Reducerea consistenta a cuantumului
pensiilor noastre a dat peste cap intraga viata a noastra si familiilor
noastre cu repercursiuni de neimaginat asupra duratei de viata a
celor mai in varsta pensionari militari. La momentul abrogarii legii 164/2001
privind pensiile militare de stat majoritatea dintre noi aveam contractate
credite bancare care sa ne "aseze" la casa noastra, alta decat
cazarma. Dupa aplicarea noii legi unice a pensiilor, principiul
contributivitatii a facut ca la 27 de foste cadre militare din cei 39 membrii
de sindicat sa li se diminueze
veniturile cu pana la 37% astfel incat multora dintre noi ne este
foarte greu sa ne asiguram un nivel de viata decent. Chiar daca nu
imi face placere va raportez ca unii camarazi au trebuit sa vanda din bunurile
din casa pentru a putea face fata datoriilor. Traim un sentiment de
tradare din partea statului caruia i-am jurat credinta si am
fost prezenti mereu la datorie. Pe timpul misiunilor desfasurate in
teatrele de operatiuni militare si la exercitii internationale de tip CMX,
uneori in echipa cu dumneavoastra, am fost apreciati chiar si cu apelative de
tip "cei mai buni ambasadori ai unei tari si armate". In schimb,
statul roman, prin vocea fostului prim ministru Boc,
ne-a prezentat ca asistati sociali ori beneficiari ai unor pensii
nesimtite. Cu demnitatea stirbita, profund marcati de imaturitatea
politica a multor reprezentanti nedemni ai statului din fosta guvernare
PDL-ista a trebuit sa ne cautam dreptatea in justitie, fapt ce nu este normal
intr-o tara normala atunci cand cetatenii se judeca cu statul pentru
drepturi castigate, de multe ori cu sacrificii.
Va rog domnule ministru ca prin pozitia dumneavostra sa
faceti tot posibilul pentru repararea a tot ce a stricat guvernele Boc in ce
priveste, statutul militarilor, a drepturilor castigate dupa o viata afectata
de numeroase privatiuni a unor drepturi cetatenesti, fiind la
dispozitia statului zi si noapte in zone de conflict militar sau in situatii de
urgenta.
Noi, cadrele militare in rezerva din Filiala Campulung Moldovenesc
a Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate suntem alaturi de
dumneavoastra si va sustinem neconditionat in demersurile pe care le veti
intreprinde pentru ca statutul nostru de "rezervist" militar sa nu mai
fie supus efectelor nocive ale atitudinilor si declaratiilor unor iresponsabili
mediatici sau politici precum si, totodata, la recastigarea drepturilor
pierdute si care ne afecteaza crunt viata . Ma refer la perspectiva revenirii
la un sistem de pensii speciale si mentinerea cuantumului pensiei la nivelul
anului 2010 pentru cei carora li s-au diminuat pensile.
Cu deosebita stima si
consideratie,
Honor et Patria! Vae victis!
Col.(r)
Marian DUMITRESCU
Presedinte Filiala SCMD
Campulung Moldovenesc
joi, 26 ianuarie 2012
DEMNITATE ŞI CURAJ
Privind în istoria acestui popor nu pot să nu observ că în mai toate
perioadele de deznadejde a celor napăstuiţi a apărut o idee, un om cu dragoste
de neam care a îmbracat “cămaşa morţii” doar pentru a susţine demnitatea acestui popor aflat în suferinţă.
S-a întâmplat în seara zile de 23 ianuarie să am împlinit visul şi dorinţa de a
apuca ziua în care un brav ostaş precum cel de la Câmpia Turzii să apară în
faţa naţiunii ca apărător al demnitătii şi care, cu un curaj şi demnitate aidoma unui domnitor cu
dragoste de ţară, a arătat tuturor că armata nu doarme în papucii statului ci
suferă tăcută alături de popor. Locotenentul Gheorghe Alexandru din cadrul
Flotilei 71 Aeriana din Câmpia Turzii mi-a
demonstrat mie că demnitatea şi curajul acestui om bărbat în
haina militară sunt mai presus decât armata de generali şi colonei înşurubaţi
politic şi cărora tremură vipuşca de teama îngustării ei. Blamat de un contraamiral fară flotilă, acest brav ofiţer mi-a
răscolit deznădejdea şi mi-a arătat că speranţa nu a murit ultima şi nici nu va muri curând. Este un proverb pe care ar trebui ca toţi sa il
aibă ca principiu de viaţă… “Nu mor caii când vor câinii”.
Pe când lucram ca ofiţer existau şi atunci promovări în funcţii şi avansări în grad pe bază de afinităţi sau scopuri ştiute doar de “instelaţii promovaţi politic” dar nu aşa de multe şi de iraţionale ca acum.
Spuneam atunci că acestor profitori le-a luat-o gradul înaintea minţii. În acest fel mulţi dintre aceştia au ajuns acum
amirali fără flotilă,
sau generali fără trupe. Să nu mai mire atunci pe nimeni că nici un general sau
amiral nu a a luat atitudine şi nu a mişcat în front. Probail că îşi freacă bucuroşi palmele că un locotenent
le-a luat-o înainte scutindu-i de un risc pe
care oricum nu si-l
asumau.
Pot număra pe degete 2
sau 3 generali care mai au o anume
demnitate şi priză la oamenii din subordine. Rog pe
aceştia să se întoarcă cu faţa către oamenii din subordine, să-i iubească şi să le asculte of-ul din sufletele lor suferinde, iar dacă mai au un dram de conştiinţă să-i aducă la realitate pe cei debusolaţi de haimanalele politice.
În cazul ofiţerului din Câmpia Turzii, purtatorul de
vorbe al Ministerului
Apărării Naţionale, domnul Frăţilă fără flotilă,
îi place să bată toba cu prevederi din Legea 80(Statutul cadrelor militare) pe motiv ca s-a
autosesizat în timp
ce muncea pe brânci uitându-se la televizor. Îl intreb pe
acest contraamiral de ce nu s-a autosesizat şi în cazul numeroaselor avansari in grad, inclusiv la gradul de general,
a unor impostori
politici. De ce, domnule Fraţilă, nu te-ai autosesizat şi in cazul primarului Onţanu de la Sectorul 2 al Capitalei şi a altora ca acesta, care au fost
avansaţi generali în afara cadrului legal al aceluiaşi Statut al
cadrelor militare. Unde este, domnule Fraţilă, incadrat la mobilizare acest
general pentru a putea beneficia de gradul de general? Ce studii militare are
acest primar domnule Frăţilă? Cum de nu v-aţi autosesizat de la televizor
domnule purtător de cuvânt de folosirea aeronavelor militare în interes electoral? Şi am multe întrebări despre felul în care nu vă prea autosesizaţi
domnule, însa nu-mi permite spaţiul alocat, domnule Fraţilă fără flotilă.
Demnitatea şi curajul bietului locotenent de
infanterie Gheorghe Alexandru ar trebui să-ţi fie exemplu de viaţă. Acceptarea de către acest ofiţer a oricăror consecinţe de ordin disciplinar, inclusiv al statutului de
“ciumpalac” sau “vierme”
atribuit celor care protestează, este de pe acum de notorietate şi reprezintă,
de fapt, ceea ce nici un
general sau contraamiral din MApN nu are, in acest moment crucial al ţării, demnitate şi curaj, de a se revolta pentru
demnitatea călcată în picioare. Sunt convins că au fost prezenţi la manifestaţie şi rude ai militarilor,
fraţi, surori, copii, parinţi, cumnaţi sau oricare alt gen de rudenie. Sunt acei oameni nişte viermi, domnilor cu
demnitatea pierdută
din toate structurile de forţă ale ţării?
Versurile lui
George Coşbuc, pe care vi le aduc acum aminte, sunt mesajul meu catre dumneavoastră şi sunt de actualitate.
Decebal către popor
Viaţa asta-i
bun pierdut
Când n-o
trăieşti cum ai fi vrut!
Şi-acum ar vrea
un neam călău
S-arunce jug în
gâtul tău:
E rău destul că
ne-am născut,
Mai vrem şi-al
doilea rău?
Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai
murit
Flăcău ori moş
îngârbovit;
Dar nu-i totuna
leu să mori
Ori
câine-nlănţuit.
Şi-acum, bărbaţi, un fier şi-un scut!
E rău destul că
ne-am născut:
Dar cui i-e
frică de război
E liber de-a
pleca napoi,
Iar cine-i
vânzător vândut
Să iasă dintre
noi!
miercuri, 8 iunie 2011
Intalnirea promotiei 1976
PROGRAMUL PENTRU INTALNIREA OCAZIONATA DE IMPLINIREA A 35 ANI DE LA ABSOLVIREA LICEULUI MILITAR “STEFAN CEL MARE”
PROMOTIA 1976
1. Data (perioada) de defasurare: 29-31 iulie 2011
2. Locul de desfasurare: Colegiul Liceal Militar Stefan cel Mare din Campulung Moldovenesc jud Suceava
3. Programul activitatilor:
a. 29.07.2011 pana la ora 18.00 - Sosirea si cazarea participantilor –. Cazarea se face, pe raspunderea fiecarui participant, la:
– Liceul Militar in limita locurilor puse la dispozitie
– Hotelurile Zimbru, Bucovina si Eden
– Pensiunile din zona. Recomand pensiunile: Vila Roma, Dor de Munte, Royal si Dor de Bucovina pentru care am obtinut un pret preferentiat pentru promotia noastra. In acest sens, Pana la sfarsitul lunii mai 2011 cei care doresc sa se cazeze in aceste locatii trebuie sa-mi faca confirmarea le nr.telefon 0722345899 sau 0230313387 si sa plateasca minimum de 30% din costurile de cazare (aprox. 40(50) lei/persoana pe noapte). Banii trebuie virati pana la sfarsitul lunii iunie 2011 in contul IBAN RO81CECESV0208RON0471010 deschis la CEC Bank SA Campulung Moldovenesc pe numele Dumitrescu Marian Dumitrescu Marian CNP 1570112400055 cu mentiunea de a se mentiona numele si prenumele depunatorului, sau direct prin contactarea acestor locatii.
b. 29.07.2011 - Petrecere de bun sosit incepand cu ora 18.00 in incinta Liceului Militar Stefan cel Mare. In functie de starea vremii petrecerea se va desfasura in aer liber.
c. 30.07.2011
- 08.00-10.00 – micul dejun la sala de mase a Liceului Militar Stefan cel Mare;
- 10.00-10.30 – slujba religioasa;
- 10.30-11.00 – apelul promotiei;
- 11.00-13.00 – intalnirea in sala de festivitati – luari de cuvant si strigarea cataloagelor la/pe clase;
- 13.00-14.00 – vizitarea liceului, poze de grup, Montarea Plachetei memoriale a promotiei si sadirea bradului promotiei etc;
- 14.00-19.00 timp liber. Participarea la festivalul “Intalniri Bucovinene”, etc;
- 19.00- masa festiva, spectacol ansamblu folloric, spectacol artificii etc.
d. 31.07.2011
– 08.00-10.00 - micul dejun la sala de mase a Liceului Militar Stefan cel Mare;
– 10.00 – timp liber la dispozitie, activitati organizate pe grupuri, deplasarea spre domiciliu.
4. Costul total al acestei activitati se ridica la aproximativ 320 lei/persoana perticipanta(640 lei familie 2 persoane). Cei interesati trebuie sa depuna banii in contul IBAN RO81CECESV0208RON0471010 deschis la CEC Bank SA Campulung Moldovenesc pe numele Dumitrescu Marian CNP 1570112400055 cu mentiunea de a se mentiona numele si prenumele depunatorului (participantului), pana la data 30.06.2011.
5. Punct de contact:
a. Dumitrescu Marian
tel.0722345899, 0756308939 sau 0230313387
Email: dumima@yahoo.com
b. Branduse Traian
Tel.0744641254, 0723559153
Email: traian.brinduse@yahoo.com
Abonați-vă la:
Postări (Atom)



