vineri, 1 februarie 2013

"Scrisoare de la un om invins"

Stimati colegi,

Va rog sa aveti rabdarea si sa reflectati la mesajul meu de mai jos. Il sustin din calitatea de membru al SCMD si nu de presedinte al Filialei Campulung Moldovenesc pe care nu doresc sa o implic deoarece nu am asentimentul lor.

Cu putin timp in urma presedintele SCMD ne anunta cu extaz:

"La nivel central suntem pe cale de a obtine, in discutiile permanente cu factorii de decizie si, mai nou, cu responsabilii FMI pentru Romania, ceea ce ne-am propus ca obiective imediate. Din considerente lesne de inteles, nu facem publice toate demersurile,...

Ne-am umplut de extaz si de "glorie eterna" dupa atatea "discutii permanente" cu factorii de decizie in "invazii extraterestre". Decizia s-a luat de putin timp la Craiova iar discutiile cu decizionalii si responsabilii FMI sunt "praf in ochii". 
Dupa numeroasele "succese" obtinute de casele de avocatura si avocati in a ne "usura" de 5 miliarde lei vechi, dupa atatea mesaje linistitoare venite din partea presedintelui SCMD ca situatia este sub control si nu putem face publice demersurile "desfasurate in secret" cu factori de decizie(care factori???), , iata ca adevarul a  iesit la suprafata azi, la Craiova. Esec pe mai toate fronturile. Mai concret si la obiect, ministrul Dusa a spus clar ce are in agenda Ministerul Apararii Nationale, in privinta noastra. Ma intreb ca prostu' unde sunt rezultatele numeroaselor "intalniri de taina" si succese fantastice inregistrate de unele filiale date ca exemplu?. A mai ramas frontul de batalie al Legii pensiilor militare care, probabil, va fi finalizat, cu aceleasi succes ca si pana acum, in preajma alegerilor prezidentiale de la anul si se va termina cu acelasi rezultat ca si al OUG mult visate, tot "la anul si la multi ani".
Daca la sfarsitul anului 2012 eram 37 de membri in filiala SCMD Campulung Moldovenesc dupa rezultatele negocierilor "fructoase' desfasurate de SCMD cu toti factorii politici cu influenta, spre finele anului trecut din filiala noastra 10 membrii au plecat. Poate ca atunci era momentul apelurilor lacrimogene catre cei multi care sunt multumiti de pensie dar speriati de "succesele" SCMD prea mult asteptate. In cursul zilei de azi s-au mai retras 8 membrii iar maine, dupa sedinta adunarii generale, probabil ca o sa cer dizolvarea Filialei din lipse de "cvorum" la apel.  Chiar nu vrea sa se trezeasca la realitate conducerea SCMD, in special presedintele? Eu unul m-am cam saturat de aceleasi tip mesaje care nu le mai citeste nimeni pentru ca au  limbaj, uneori, suburban si contaminat de "bascita sau spionita". Dupa aparitia ultimului mesaj apel al colonelului Dogaru au mai plecat 2  membrii din filiala noastra iar alti 2 inca nu s-au decis. Oamenii s-au saturat de lozinci si for fapte obtinute in mod civilizat. La ce folos sa-l tot bestelim pe Basescu cand stim bine cat de mult bine poate face oricui. Si-a batut jos de 8 milioane de oameni si cred cineva ca nu mai poate de frica noastra. Pana si Ponta s-a dat de partea lui. Si-atunci...noi cu cine am votat?  
Ma astept ca, dupa finalizarea auditului la Casa de pensii sectoriala a MApN, sa ploua iar cu cereri de inscriere in SCMD, venite din partea celor carora li se va micsora pensiile obtinute prin frauda. Acestia nu mai trebuie primiti printre noi altfel ne desconsideram ca oameni acceptand lasii si tradatorii printre noi. Pana atunci, presedintele nostru ne cere sa tacem in continuare malc, ca sa nu ne auda Basescu secretele, in schimb sa le impartasim lui tatuca Ponta care, are la dreapta sa pe Iuda politicii romanesti de la UNPR iar la stanga, pactul de neagresiune al premierului semnat la Cotroceni cu demolatorul credintei noastre de neam binecuvantat de Dumnezeu. 
Va supun atentiei dumneavosatra urmatoarea intrebare:a "ce se naste din pisica tot soareci mananca"?. Sunt convins ca stiti raspunsul numai cinele stie pe toane nu a auzit de aceasta zicala proverbiala. Aceasta este prestatia politicienilor nostrii cand ajung la putere. M-am declarat de anul trecut pesimist in ce priveste soarta ordonantelor de urgenta, inca de la primele derapaje controlate ale lui Ponta. Liderul nostru pentru  Zonei Nord Est poate confirma spusele mele. De asemenea, consiliera ministrului apararii la acea data -dl. gral.Dobritoiu=ne-a spus clar, la intalnirea cu noi desfasurata la Suceava...citez"daca OUG nu se promoveaza pana la sfarsitul lui octombrie nu se vor mai promova niciodata". Sa nu fi stiut sefii nostrii de aceast amanunt important?...ma indoiesc. Ma intreb atunci si intreb stimabila conducere sindicala de ce naiba am mai perdut timpul sustinand campania USL fara a tine cont de acest aspect ori fara sa fi cerut "un cec in alb"?. Nu trebuie sa fi doctor in "arte" fie ele si  martiale ca sa-ti fi dat seama de inceputul apusului victoriei noastre inca de la primele "mofturi" nevinovate, unse cu miere in fata presei, ale primului ministru. Imi pare rau ca m-am luat dupa recomandarile linistitoare ale presedintelui SCMD si nu am "sunat goarnal" inca de la primele semne ale tradarii. Ne place unora sa ne laudam ca suntem mari profesori si analisti, ne dam cu pumnul in piept ca detinatori absoluti ai adevarului in loc sa gestionam corect o criza a noastra, dupa standardele NATO. A citit oare cineva din conducerea SCMD manualul NATO de gestionare a crizelor?. Probabil ca nu, ne conducem dupa canoanele istorice ale greselilor inaintasilor nostrii fara a invata ceva din greselile lor. Initial m-am bucurat, ulterior am realizat ca m-a pacalit si pe mine presedintele SCMD, cand a dat sfoara'n tara ca ordonantele au fost dejar publicate in Monitorul Oficial Am realizat ulterior ca a vrut sa inchida gura unui guraliv ca mine si a reusit, probabil, A reusit sa ma ameteasca cu intalnirile de taina la care noi nu avem acces si de la care a obtinut toate asigurarile dar nu ne-a spus si ce fel de asigureri....probabil de deces al... citez... "obiectivelor noastre intemeiate".. 
Imi pun intrebarea acum la ceas de cumpana intre zi si noapte daca nu cumva aceasta este o lucratura smechera ca sa ne desfiintam ca sindicat ori a ne pierde credibilitatea in fata oamenilor devenind astfel o masa inocenta de oameni care nu mai constituie nicio "forta a treia" si nicio amenintare pentru ocarmuitori. 
Sper sa nu aiba tupeul si indrazneala stimabilul presedinte sa ma faca basist. Stiu zicala precum ca, "cine nu este cu noi este impotriva noastra" cum spunea un cunoscut personaj stalinist dar, in aceasta situatie, cand un comandat nu obtine victorii pe campul de lupta este inlocuit sau pleaca singur ori se sinucide. Pierderile sunt prea mari ca sa mai poata cineva sa ierte. Numai Dumnezeu este de neinlocuit si sper sa nu se confunde ca el.
Nu complotesc si nu vreau functia nimanui. Fac munca voluntara ca cei mai multi dintre sindicalisti si imi place sa fiu simplu si modest. Dar cand vad cati bani s-au aruncat in toate directiile fara a obtine ceva care sa ne bucure pe cei multi, parca nu imi vine  sa tac  Aici sunt si banii din pensia mea stirbita.
In concluzie, avand in vedere situatia nou creata, prin "pierderea luptelor" pe mai toate  teatrele de operatii ale activitatii sindicale, apreciez ca este momentul ca noi sa ne gandim bine pe cine mai alegem sa ne conduca iar cei ce ne conduc acum sa se gandeasca bine daca sunt in stare sa ne conduca pe drumul spre insuccesul "...discutiilor permanente cu factorii de decizie".. 
Daca se confirma informatiile primite azi, dupa intalnirea de la Craiova a ministrului Apararii Nationale cu colegii nostrii din Dolj, eu vreau sa fiu primul care cer demisia, fie ea si de onoare a presedintelui SCMD. Nu are decat sa se ocupe de Forta a treia a societatii civile sau saptea din Palestina dar sa lase comanda militara a sindicatului unui fost militar de cariera care a comandat in viata sa macar un soldat.

Cu stima si speranta pentru cei suparati ca mine,

Col(r) Marian DUMITRESCU
Membru SCMD - Filiala Campulung Moldovenesc



Urmarea la mesajul public adresat subsemnatului de catre dl. Rinciog Dumitru

Stimate domnule coleg, Lt.col(r) Rincog Dumitru,

In mod sigur nu sunteti indreptatit sa constatati ca observatiile mele din “Scrisoare unui om invins”, la adresa presedintelui SCMD sunt grasite. In mod sigur nu aveti in fisa postului atributii avocatesti si nici nu am nevoie de opinia dumneavoastra fata de “durerile mele”, ca om invins. Chiar ma simt jignit de abilitatile dumneavoastra de a identifica greselile altora. Ati facut-o destul de des cu altii si m-a dranjat mereu. Sa nu credeti cumva ca ma sperii usor sau ca veti reusii sa ma puneti la colt. De cand am scapat nevatamat din Irak cand am “cazut” cu elicopterul nu mie teama decat de Dumnezeu Eu va recomand sa va vadeti de raspunderile dumneavoastra pe linia Secretariatului General si atat.

Sunteti singurul, dintre cei multi, care mi-au raspuns prin email-uri, luand apararea presedintelui SCMD vis a vis de Scrisoarea mea, fara sa cer sau sa astept aceste raspunsuri de la nimeni. Atat Scrisoarea cat si Mesajul anterior acesteia le-am lconceput ca semnale de atentionare si atat. Le-am scris pentru ca asa am simtit si pentru ca nu mi-a pasat de reactia permanent nervoasa a presedintelui SCMD la adresa unor colegi care si-au permis sa-l critice. De cele mai multe ori le-ati raspuns chiar dumneavoastra pe ton ironic si asta nu mi-a placut niciodata.
Este normal sa-i luati apararea presedintelui, ca "subordonat direct", dar nu este normal sa o faceti dumneavoastra in numele acestuia. Lasati-l pe dumnealui sa o faca in fata noastra a tuturor si sa justifice esecurile obtinute pana acum....poate intelegem. Sunt in Sindicat din anul 2009 si, sincer,constat ca nu am castigat nici macar experienta necesara sa purtam un dialog, ca sa nu mai spun de experienta in activitatea sindicala. 

Nu pun la indoiala meritul col Dogaru care a infiintat, alaturi de alti camarazi, acest sindicat dar critic modul anarhic de conducere fara sa inteleaga ca are alaturi o "armata" de stat majoristi" care au gandit, realizat si aplicat planuri de campanii la toate esaloanele. Eu unul nu am stiinta de niciun plan conceput de SCMD, iar daca exista acesta este tinut la secret tocmai noua care aveam acces la toate nivelurile de confidentialitate. Am lucrat 3 ani in structuri multinationale in mai toate teatrele de operatii militare. Am lucrat in SMG ca specialist si expert in gestionarea crizelor. Am fost comandant de unitate 8 ani si nu am fost intrebat odata daca am un punct de vedere, macar ca lider sindical local. Daca mai retineti cateva dintre principiile luptei armate o sa va dati seama ca nu am aplicat nimic din experienta celor care le-au creat si suntem victimile propriilor noastre principii si ma refer in special la "Unitatea de comanda". Va rog sa analizati mai atent mesajele mele si o sa vedeti ca fac remarci si la conducerea sindicatului in general nu numai la presedinte. Toti cei implicati direct in aceste esecuri trebuie sa lase locul liber. Numai ca acestia nu sunt prea multi pentru ca presedintele SCMD a lucrat singur. Imi sta marturie opinia unuia dintre presedinti care este de accord cu mine, si atunci, cine este vinovat direct sau indirect de managementul defectuos al Sindicatului?. Col. Dogaru poate sa ramana presedinte onorofic - putem infiinta aceasta functie, poate ramane vicepresedinte, poate fi si un simplu membru daca are incredere in SCMD dar eu apreciez ca este depasit de moment in ce priveste stilul de conduce.

Nu am fost la Alba Iulia la sedinta CNR dar m-am informat si am aflat ca s-a incercat sa se spuna si altfel de adevar insa initiativele unor colegi au fost inlaturate cu dibacie. Repet, sunt in sindicat din 2009. Pana acum am inregistrat numai "pirederi" care au culminat cu marea pierdere a ordonantelor. Sunt departe de Bucuresti dar asta nu inseamna ca nu sunt informat si tin legatura cu multi colegi din tara si cunosc cat de cat realitatea. Parerile acestora, in majoritatea lor coincide cu ce am scris eu in Scrisoare si simt ca mine. De mai bine de un an de zile suntem intoxicati cu mesaje de incurajare si "certitudini", ca totul este sub control si pe un fagas bun. Vreti sa vi le pun intr-un attashament?...sunt zeci de mesaje. Am fost primii care a finalizat un protocul cu USL si dat model la Filiale. Am fost primii aici la Suceava care am incheiat protocoale cu USL. Am stricat o portavoce strigand lozinci impotriva lui Basescu pe timpul suspendarii. Am crezut in zecile de mesaje optimiste trimise de conducerea SCMD ca sa inteleg, la final, ca de fapt acestia erau departe de realitate, laudative si optimiste. Trebuia sa-mi dau seama ca nu sunt decat lozinci fara sustinere analitica si bazate pe prietenii electorale. Unde este puterea declarata de analiza si prognoza? In aceeasi zi,daca nu ma insel, in timp ce ministrul Dusa spunea clar, la Craiova, care este perspectiva pensiilor si ca nu-i plac "carpelile" cu Ordonante, comunicatul SCMD, prin vocea presedintelui, ne dadea sperante in perspectiva intalnirii cu reprezentantii FMI si alti factori de raspundere, avand sperante mari in indeplinirea Obiectivelor noastre importante. Ce management este acesta si ce sa mai intelegi din aiureala asta. Asta este conducere? Urmariti activitatea Filialelor, in special cele mai active. La ce folos am infiintat Zone cand fiecare face ce crede ca este mai bine fara a avea o conexiune pe plan regional sau zonal si a ne sprijinii reciproc. Este normal sa faca fiecare ce crede si ce poate, uneori fara resursele necesare?. Din cate imi amintesc, COOPERAREA era una dintre activitatile finale ale unui Plan de actiune sau Conceptia unei operatii militare. Unde a disparut aceasta cooperare?Activam, multi dintre noi neplatiti pentru munca desfasurata, fara sedii, fara comunicatii, fara supplay, fara asigurarea conditiilor minime de functionare si doar cu dorinta de dreptate si speranta ne mai tine "steagul sus". Dar cand speranta moare atunci noi ce trebuia sa facem?...sa tacem sau sa identificam cauzele esecului si sa reparam graselile?. Ne-am faramitat eforturile, nu le-a coordonat nimeni, nu a centralizat nimeni rezultatele si invatamintele, nu a analizat nimeni situatia pentru a se lua decizia optima. Sunt convins ca Planificarea unei activitati nu este cunoscuta bine la nivelul conducerii Sindicatului nostru. Toti am auzit sau aplicat "Planul B sau C " in caz ca, Planul "A sau B" nu reuseste.. Avem un Plan de rezerva in acest moment cum ar fi, un "Contingency Plann" sau Plan "B" la acest ultim esec? Daca da, trimiteti si mie o copie pentru a putea da un punct de vedre. Ma astept sa-mi spuneti ca este SECRET.  

Culmea este ca au castigat colegii care au mers in justitie individual sau pe grupuri si nu pe mana SCMD care a platit 5 miliarde de lei la casele de avocatura in timp ce noi la Filiale facem munca voluntara. Este de notorietate succesul emiterii HG735 care s-a datorat grupului de la Cluj si nu a SCMD. De aceea sunt suparat. In urma cu 2 sau 3 ani parerea mea era alta....acum nu. Se vede clar ca la Centru nu se stie sa se gestioneze o criza. Sa vorbeste peste tot de diplomatie iar SCMD, prin vocea presedintelui si a dumneavoastra  promoveaza mesaje cu un limbaj, uneori, care nu ne face cinste si vrem rezultate favorabile.

Aduceti-va aminte de mesajul prin care ati comuncat faptul ca Ordonantele au fost publicate in Monitorul Oficial. Am sesizat atunci ca prin aceasta ati dorit sa inchideti gura unui coleg al nostru mai vocal. Recunosc ca si eu am fost pacalit de dumneavoastra ca multi dintre noi. Am aflat ulterior, din alte surse ca acel comunicat a fost unul  FALS, trimis de dumneavoastra cu asentimentul presedintelui. Intreb iar...asta este conducerea care ne trebuie? Ne mintim camarazii iar cand unul ca mine se plange de insuccesul bataliei este aratat cu degetul sau este facut unealta lui Basescu. Eu unul m-am saturat de acest vocabular vulgar. Asta nu este diplomatie, este caprarie si ma deranjeqaza cand se practica cu colegii din sindicat.

In acest moment, apreciez ca trebuie sa schimbam din radacini actuala conducere, dar sunt convins ca foarte multi responsabili de departamente sunt valorosi si trebuie sa-si desfasoare activitatea in aceeasi formula, cu insarcinari flexibile si integrate intr-un sistem. Nu ei sunt aceeia care au condus direct activitatea spre esec.

Nu va impartasesc ideea ca doar col. Dogaru este solutia.

Doar Ceausescu si, mai nou Basescu, au tinut si tin de scaune. Unul a plecat huiduit altul este huiduit. Nu vreau si nu doresc ca cineva din SCMD sa pateasca la fel. Ma repet si, in mod sigur imi dati dreptate, "Nmeni nu este de neinlocuit". Nici macar eu sau dumneavoastra si nici presedintele SCMD pentru ca nu suntem Dumnezei pe pamant.

Ca o coincidenta, Presedintele. fondator al Partidului Conservator - Dan Voiculescu - a fost contestat la un moment dat si nu a fost de neinlocuit. Ba chiar s-a retras singur din mai multe functii cu toate ca era "o personalitate marcanta". Acum, parca PC merge mai bine. Diferenta este ca Dan Diaconescu a plecat de buna voie dar a ramas in partid, chiar daca este eminenta cenusie a acestuia. Eu sunt membru PNl din 2007 asa ca nu aveti motive sa ma faceti partizanul lui Dan Voiculescu.

Astept rezultatul intalnirii de marti si, in functie de acesta am sa-mi reformulz intentiile si pozitia. 

Cu stima si respect pentru sinceritate,

Col(r) Marian Dumitrescu
Presedinte, Filiala Campulung Moldovenesc

(Sunt si eu un biet ofiter care a commandant de trupe de toate esaloanele militare,  de-a lungul carierei smele, atat in tara cat si in strainatate, in conditii de OPCON si OPCOM, si care apreciaza ca SCMD are la dispozitie o uriasa resursa umana cu persoane (nu neaparat marcante), multi dintre noi sunt doctori in stiinte militare (eu nu sunt) sau au comandat U si MU, inclusiv in teatrele de operatii militare deci, NIMENI NU ESTE DE NEINLOCUIT).

miercuri, 30 ianuarie 2013

In atentia tuturor membrilor din conducerea centrala a SCMD, Comitet director si nu in cele din urma a tuturor filialelor SCMD din tara



Stimati colegi,

Urmare a solicitarii transmise prin nota nr.51 din 22.01.2013 privind situatia cu membrii de sindicat, platitori de cotizatie si scosi din evidenta la 31.01.2013 va informez ca am identificat o stare generala de nemultumire vis a vis de prestatia conducerii Sindicatului in relatia cu puterea politica instaurata din luna mai 2012 si reconfirmata la alegerile parlamentare din decembrie 2012, in ce priveste soarta celor doua OUG. Tot ce am obtinut au fost numeroasele promisiuni si minciuni obtinute in urma unui management defectuos sau lipsei de transparenta in gestionarea acestei situatii. Daca una dintre OUG referitoare la modificarea legii pensiilor este oarecum dificil de abordat, nu intelegem de ce nu am solicitat insistent rezolvarea, in prima instanta, problemei cumului pensiei cu salariul care nu presupune niciun efort financiar si nici aprobari speciale ale FMI – care, dealtfel, nu are nici o implicatie in problema pensiilor militare, doar ca este folosit ca scuza sau motiv de amanari repatate din partea primului ministru.
Avand in vedere aceasta situatie precum si tacerea inexplicabila a presedintelui SCMD si adjunctilor care nu mai sunt activi si vocali in sustinerea drepturilor care ni s-au furat, tocmai acum cand se dezbate bugetul tarii, precum si acceptarea continua a tergiversarilor si amanarilor nemotivate pentru luarea unei decizii de catre primul ministru, genereaza tot mai multa neincredere si, mai mult, suspiciunea de “santaj acceptat” de catre conducerea centrala a SCMD.
Obesrv ca tot mai multi membrii de sindicat si chiar filiale considera ca jocul dea “alba neagra“ practicat de guvernul USL trebuie sa inceteze deoarece a atins apogeul si, ca urmare, doresc un raspuns transant si urgent din partea ministrului apararii si primului ministru privind soarta pensiilor micsorate. In functie de acest raspuns majoritatea dintre membrii de sindicat ai filialei noastre vor decide ramanerea lor, in continuare, ca membri de sindicat, platitori de cotizatie. Dupa cum a evoluat si evolueaza situatia, apreciez ca este posibil ca, la "apelul" pentru identificarea membrilor de sindicat platitori de cotizatie, sa raspunda un numar insuficient de militari rezervisti pentru a face functionala filiala noastra. Din aceste considerente apreciez ca este urgent si necesar revitalizarea activitatii sindicale, "re-aprinderea motoarelor" actiunii sindicale luand toate formele de lupta sindicala, inclusiv actiuni de protest in strada. Starea de latenta a SCMD manifestata din luna mai 2012 (dupa alegerile locale) coroborata cu confuzia generata de primul ministru care a inceput sa devina penibil in a asigura sau promite, celor afectati de reducerea pensiei, rezolvarea situatiei afirmand ca a discutat cu “Mircea Dusa” iar mai nou va discuta cu FMI la sfarsitul primaverii 2013” sau la “pastele cailor”, genereaza o tot mai mare neincredere ca acest gen de management a activitatii sindicale in urma caruia s-a obtinut, in afara de promisiuni desarte, prea putin in comparatie cu ce s-a dorit. Acest lucru nu mai poate continua in acest mod si, de aceea, trebuie coagulate toate eforturile filialelor pentru identificarea solutiilor si masurilor cele mai viabile si aplicabile imediat.
Nu in ultimul rand doresc sa scot in evidenta faptul ca, nou ministrul apararii dl. Mircea Dusa, declara ca a prevazut in Bugetul MAN  sumele respective insa stim bine ca este, fie numai propaganda cu scopul de a linisti oamenii fie a trecut la etapa de a ne familiariza cu ideea “existentei si vizitele extraterestrilor”. Stim bine ca auditul desfasurat la Casa de pensii sectoriala a MApN a scos in evident numeroase abuzuri si falsuri prin care s-au marit pensile, cel putin la Bucuresti si Ilfov. Aceste pensii sunt platite in continuare in timp ce, aplicarea retroactiva, contrar prevederilor Constitutiei, a unei legi a pensiilor controversata, ne mentine la multi pensile reduse.
Avand in vedere aceste considerente propunem:
1. Convocarea in regim de urgenta a Consiliului National al Reprezentantilor pentru a stabili Strategia de actiune imediata. Pana atunci etse absolute necesar organizarea unei intâlniri de urgenta a conducerii S.C.M.D. şi a reprezentantilor regionali cu ministrul Apararii Naţionale pentru a cunoaşte exact poziţia acestuia în problema pensionarilor militari,
2. Solicitarea şi întalnirea cu premierul Victor Ponta (tot în regim de urgenţă) a delegaţiei prezentate mai sus alături de ministrul Apărării în urma careia să se emita un comunicat cu termenele exacte de rezolvare a promisiunilor avansate încă de anul trecut. Nu trebuie sa mai acceptam promisiunea rezolvarii acestei situatii prin elaborarea Legii speciale sau ocupationale pentru ca aceasta va fi ingropata” in acest an si dezgropata, probabil, la anul cu ocazia alegerilor prezidentiale si pentru Parlamentul Europei.
3. Intocmirea si publicarea unui plan de masuri pe termen scurt si mediu privind actiunile SCMD ca reactie la nerespectarea prevederilor discutate în urma întâlnirii cu prim-ministrul Ponta şi a acordurilor, protocoalelor si Dumnezeu mai stie de planur de colaborare ori alte documente s-au mai intocmit cu USL. Cred ca suntem destul de curajosi si vocali chiar si pentru “manifestari spontane” de protest in Piata Universitatii asa cum au facut civilii anul trecut,
4. Dimensionarea ori construirea bugetului/2013 al SCMD astfel ca principalul efort financiar  sa fie indreptat catre organizarea tuturor formelor de protest inclusiv desfasurarea unor manifestatii de protest in strada (greve nu avem cum) de  atentionare a guvernului si a primului ministru in special asupra jocului periculos cu aliatii electorali,
5. In sensul celor mentionate la punctul nr.4, stoparea imediata a cheltuielilor destinate avocatilor si caselor de avocatura care nu au facut mai nimic in sprijinul demersurilor noastre, si a altor cheltuieli de salarizre ori diminiarea acestora pentru a asigura resursa financiara aducerii la Bucuresti a tuturor filialelor din tara .
6. Obtinerea aprobarilor pentru desfasurarea actiunilor de protest din timp si organizarea acestor actiuni nu cu scopuld e a inlatura un guvern ci cu scopul de a trezi guvernul si pe premier la realitatea problemelor noastre si indeplinirea promisiunilor.
In concluzie, atragem atentia ca liderul PSD si sef al Guvernului joaca un joc periculos si duplicitar atat timp cat a fost in stare sa faca pact cu ‘diavolul” de la Cotroceni si cu tradatorul Oprea de la UNPR,  fost PSD.
Avand in vedere ca situatia sociala din tara este ametita de promisiuni si scandaluri legate de fosta guvernare este tot mai clar ca asteptarea sau amanarea oricarui tip de reactie sau actiune va fi in defavoarea intereselor noastre iar dupa aprobarea bugetului va prea tarziu pentru a mai face ceva. De aceea este necasar sa tinem “motoarele la cald” si catarea pe guvern si mai ales pe primul ministru care, dupa parerea mea ne considera prosti si nu suficienti de multi ori pierderi colaterale ale societatii, ca sa fim o amenintare.
In incheiere doresc sa mentionez acest document a fost agreat, pana in acest moment, de catre filialele din Zona de Nord Est astfel: Campulung Moldovenesc, Suceava, Iasi, Radauti, Falticeni. Nu doresc si nici nu mai este timp de drepturi la replica si nici infierari ale initiativei noastre din partea detinatorilor adevarului absolut. Suntem destul de maturi sa ne mai ascundem dupa vorbe frumoase sau sa ne facem ca nu vedem ceea ce este evident.

In speranta ca si alte filial ala SCMD vor agreea aceasta initiative va adresez rugamintea de a transmite conducerii contrale a SCMD aplicarea de urgenta a masurilor mentionate in acest document, amendate sau completate cu alte masuri pe care le considerate necesare.

Cu stima,

Col(r)Marian DUMITRESCU
Presedinte, Filiala Campulung Moldovenesc

miercuri, 28 noiembrie 2012

Scrisoare deschisa


 PRIMULUI MINISTRU AL ROMÂNIEI
EXCELENŢA SA DOMNUL VICTOR PONTA,  
        Cadrele militare în rezervă, membri ai filialei Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate din Campulung Moldovenesc judeţul Suceava, vă adresează aceste rânduri, animaţi de cele mai bune sentimente de respect şi consideratie pentru bunele dumneavoastră intenţii şi, nu în ultimul rând, pentru felul cum încercaţi să îndreptaţi nedreptăţile care s-au comis asupra unor categorii socio-profesionale, inclusiv a militarilor, o categorie aparte aflata toata viaţa sub jurământ de credinţă faţă de ţară şi popor.  Acest legamânt de suflet cu ţara şi poporul ei precum şi numeroasele exemple de fapte de-a lungul istoriei a facut sa avem de partea noastră încrederea deosebita a populatiei alături de încrederea acordată bisericii.
Domnule Prim-Ministru al Romaniei, suntem la curent cu dinamica vieţii politice si sociale, cunoaştem şi apreciem eforturile cabinetul domniei voastre pentru rezolvarea prin ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ a situaţiei camarazilor noştri cărora li s-au diminuat pensiile printr-o lege nedreaptă şi abuzivă. Cunoaştem, de asemenea, deschiderea către dialog şi intenţia domniei voastre de a promova o Lege a Pensiilor Militare de Stat în cursul anului 2013, lege care să ne redea Onoarea şi Demnitatea pe care, anormala şi iresponsabila politica dusă de PDL cu aliaţii lor susţinuţi de preşedinte ni le-au confiscat, dar nu putem să înţelegem domnule Prim–ministru de ce nu dati curs real intenţiilor dumneavoastra afirmate în mai multe ocazii.
Cunoastem domnule Prim-Ministru că eforturile financiare necesare coreţiei acestor nedreptaţi nu ar fi imposibil de realizat în comparatie cu urmările nefericite suferite de mulţi dintre colegii care aşteaptă cu speranţă aplicarea măsurilor reparatorii pe care le-aţi delarat în repetate rânduri. Ca urmare, suntem încrezatori că ordonanţa de Urgenţă referitoare la revenirea la cuantumul pensiilor aflate în plată in anul 2010 este în atentia dumneavoastra spre rezolvare cât mai urgentă, odată cu repararea unei alte nedreptaţi referitoare la interzicerea cumulului pensiei cu salariul, stabilită prin Legea 329 din anul 2009. Această ultimă reparaţie nu presupune nicio implicare financiară a statului dar în schimb poate contribui, in cazul angajarii unora dintre noi pe functiile din care am fost îndepărtaţi abuziv, atât la creşterea moralului cât şi la o posibilă crestere a randamentului unor structuri ale administraţiei centrale şi locale prin dinamizarea activitaţilor şi cresterea calitativă a acestora.
Este păcat domnule Prim- Ministru că, de la o lună la alta, tot mai mulţi colegi care au sperat şi speră în continuare să li se facă dreptate nu mai apucă să vadă cu ochii lor îndreptarea măsurilor iresponsabile ale guvernului Boc de reducere a pensiilor, aceştia părăsind această viaţă mai repede decât este normal şi prin contribuţia stresului datorat diminuării pensiilor.  Atunci când am beneficiat de drepturile legale acordate odată cu ieşirea la pensie fiecare dintre noi am contat şi am avut siguranţa achitării datoriilor pe care le-am făcut, în special la bănci, acum suntem puşi în situaţii umilitoare faţă de creditori, unii dintre noi fiind in imposibilitatea achitării acestora.
Suntem convinşi că sunteţi la curent şi cu situatia creată în justitie ca urmare a faptului ca zeci de mii de dosare, prin care colegii nostri s-au adresat instantelor pentru a li se face dreptate, asteaptă sa fie rezolvate, fiind  purtati pe drumuri lună de lună  şi sperând sa le fie rezolvate nedreptatile facute de vechiul guvern Boc. Toate aceste situatii nedrepte ne răresc randurile zi de zi.
Stimate domnule Prim–Ministru, ca cetăţeni oneşti ai acestei ţări care ne-am făcut şi ne facem datoria faţă de ţară, ne-am sacrificat tinereţea şi viaţa familiilor noastre pentru binele acestei ţări, de multe ori cu preţul vieţii. Vă asigurăm că nu vom accepta niciodată  jocurile  unor politicieni lipsiţi de onoare, care ne-au trădat interesele şi ne-au terfelit imaginea lovind în valorile supreme ale calităţii de militar şi anume CINSTEA, DEMNITATEA şi ONOAREA.
Asigurându-vă de prețuirea și sprijinul nostru, rămânând consecvenți angajamentului nostru de a sprijini U.S.L. până la victoria, sperăm noi definitivă, împotriva imoralitaţii PDL-iste vă rugăm domnule Prim-Ministru să dați dovadă de fermitate în luarea deciziilor hotărâtoare pentru destinul și viața unor oameni care au facut multe sacrificii pe timpul carierii militare. Totodată vă rugăm să nu uitați că astăzi, mai mult ca oricând, militarii de toate gradele, indiferent de poziția în care se află (în activitate, în rezervă și retragere), sunt hotărâți să-și apere onoarea şi demnitatea, spiritul de corp și imaginea instituției militare, neacceptând în fruntea acesteia decât reprezentanţi de elită ai armatei și societății românești, și nu carieriști, traseiști, reevaluaţi sau parveniţi politici.
Cu speranța că Dumnezeu vă va da înţelepciunea şi puterea să înfăptuiți tot ceea ce aveți în plan pentru ţară și cetățenii ei, vă asigurăm domnule Prim-Ministru că v-om veghea alături de dumneavoastră la binele acestui popor.
Am onoarea sa vă salut!

Cu respect și considerație, 
Colonel (r) Marian DUMITRESCU
Presedintele Filialei SCMD Campulung Moldovenesc