marți, 29 mai 2012
Ministrului Apararii Nationale
Domnul gl.mr(r) Corneliu DOBRITOIU
Domnule ministru,
In primul rand va rog
sa-mi permiteti sa va adresez respectoasa urare din nordul Bucovinei " Hristos s-a Inaltat !"
Ma adresez dumneavoastra
in numele celor 39 de cadre militare in rezerva, membre ale Sindicatului
cadrelor Militare Disponibilizate, filiala Campulung Moldovenesc. In filiala
noastra se regasesc militari apartinand tuturor structurilor componente ale
Sistemului de aparare, ordine publica si siguranta nationala din garnizoanele
Campulung Moldovenesc si Vatra Dornei. Dintre acestia un procent de 80%
provenim din cadrul Ministerului Apararii Nationale.
Ca urmare a politicii
iresponsabile promovate de guvernele coalitiei PDL sub conducerea fostului
premier Boc prin adoptarea, fara discernamant uneori, a unor acte
normative care ne-au afectat si chiar scurtat viata unora dintre noi, prin
efectele produse de incalcarea Constitutiei privind principiul
neretroactivitatii legilor, multi dintre noi am resimtit din plin consecintele
nefaste ale acestor greseli politice. Reducerea consistenta a cuantumului
pensiilor noastre a dat peste cap intraga viata a noastra si familiilor
noastre cu repercursiuni de neimaginat asupra duratei de viata a
celor mai in varsta pensionari militari. La momentul abrogarii legii 164/2001
privind pensiile militare de stat majoritatea dintre noi aveam contractate
credite bancare care sa ne "aseze" la casa noastra, alta decat
cazarma. Dupa aplicarea noii legi unice a pensiilor, principiul
contributivitatii a facut ca la 27 de foste cadre militare din cei 39 membrii
de sindicat sa li se diminueze
veniturile cu pana la 37% astfel incat multora dintre noi ne este
foarte greu sa ne asiguram un nivel de viata decent. Chiar daca nu
imi face placere va raportez ca unii camarazi au trebuit sa vanda din bunurile
din casa pentru a putea face fata datoriilor. Traim un sentiment de
tradare din partea statului caruia i-am jurat credinta si am
fost prezenti mereu la datorie. Pe timpul misiunilor desfasurate in
teatrele de operatiuni militare si la exercitii internationale de tip CMX,
uneori in echipa cu dumneavoastra, am fost apreciati chiar si cu apelative de
tip "cei mai buni ambasadori ai unei tari si armate". In schimb,
statul roman, prin vocea fostului prim ministru Boc,
ne-a prezentat ca asistati sociali ori beneficiari ai unor pensii
nesimtite. Cu demnitatea stirbita, profund marcati de imaturitatea
politica a multor reprezentanti nedemni ai statului din fosta guvernare
PDL-ista a trebuit sa ne cautam dreptatea in justitie, fapt ce nu este normal
intr-o tara normala atunci cand cetatenii se judeca cu statul pentru
drepturi castigate, de multe ori cu sacrificii.
Va rog domnule ministru ca prin pozitia dumneavostra sa
faceti tot posibilul pentru repararea a tot ce a stricat guvernele Boc in ce
priveste, statutul militarilor, a drepturilor castigate dupa o viata afectata
de numeroase privatiuni a unor drepturi cetatenesti, fiind la
dispozitia statului zi si noapte in zone de conflict militar sau in situatii de
urgenta.
Noi, cadrele militare in rezerva din Filiala Campulung Moldovenesc
a Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate suntem alaturi de
dumneavoastra si va sustinem neconditionat in demersurile pe care le veti
intreprinde pentru ca statutul nostru de "rezervist" militar sa nu mai
fie supus efectelor nocive ale atitudinilor si declaratiilor unor iresponsabili
mediatici sau politici precum si, totodata, la recastigarea drepturilor
pierdute si care ne afecteaza crunt viata . Ma refer la perspectiva revenirii
la un sistem de pensii speciale si mentinerea cuantumului pensiei la nivelul
anului 2010 pentru cei carora li s-au diminuat pensile.
Cu deosebita stima si
consideratie,
Honor et Patria! Vae victis!
Col.(r)
Marian DUMITRESCU
Presedinte Filiala SCMD
Campulung Moldovenesc
joi, 26 ianuarie 2012
DEMNITATE ŞI CURAJ
Privind în istoria acestui popor nu pot să nu observ că în mai toate
perioadele de deznadejde a celor napăstuiţi a apărut o idee, un om cu dragoste
de neam care a îmbracat “cămaşa morţii” doar pentru a susţine demnitatea acestui popor aflat în suferinţă.
S-a întâmplat în seara zile de 23 ianuarie să am împlinit visul şi dorinţa de a
apuca ziua în care un brav ostaş precum cel de la Câmpia Turzii să apară în
faţa naţiunii ca apărător al demnitătii şi care, cu un curaj şi demnitate aidoma unui domnitor cu
dragoste de ţară, a arătat tuturor că armata nu doarme în papucii statului ci
suferă tăcută alături de popor. Locotenentul Gheorghe Alexandru din cadrul
Flotilei 71 Aeriana din Câmpia Turzii mi-a
demonstrat mie că demnitatea şi curajul acestui om bărbat în
haina militară sunt mai presus decât armata de generali şi colonei înşurubaţi
politic şi cărora tremură vipuşca de teama îngustării ei. Blamat de un contraamiral fară flotilă, acest brav ofiţer mi-a
răscolit deznădejdea şi mi-a arătat că speranţa nu a murit ultima şi nici nu va muri curând. Este un proverb pe care ar trebui ca toţi sa il
aibă ca principiu de viaţă… “Nu mor caii când vor câinii”.
Pe când lucram ca ofiţer existau şi atunci promovări în funcţii şi avansări în grad pe bază de afinităţi sau scopuri ştiute doar de “instelaţii promovaţi politic” dar nu aşa de multe şi de iraţionale ca acum.
Spuneam atunci că acestor profitori le-a luat-o gradul înaintea minţii. În acest fel mulţi dintre aceştia au ajuns acum
amirali fără flotilă,
sau generali fără trupe. Să nu mai mire atunci pe nimeni că nici un general sau
amiral nu a a luat atitudine şi nu a mişcat în front. Probail că îşi freacă bucuroşi palmele că un locotenent
le-a luat-o înainte scutindu-i de un risc pe
care oricum nu si-l
asumau.
Pot număra pe degete 2
sau 3 generali care mai au o anume
demnitate şi priză la oamenii din subordine. Rog pe
aceştia să se întoarcă cu faţa către oamenii din subordine, să-i iubească şi să le asculte of-ul din sufletele lor suferinde, iar dacă mai au un dram de conştiinţă să-i aducă la realitate pe cei debusolaţi de haimanalele politice.
În cazul ofiţerului din Câmpia Turzii, purtatorul de
vorbe al Ministerului
Apărării Naţionale, domnul Frăţilă fără flotilă,
îi place să bată toba cu prevederi din Legea 80(Statutul cadrelor militare) pe motiv ca s-a
autosesizat în timp
ce muncea pe brânci uitându-se la televizor. Îl intreb pe
acest contraamiral de ce nu s-a autosesizat şi în cazul numeroaselor avansari in grad, inclusiv la gradul de general,
a unor impostori
politici. De ce, domnule Fraţilă, nu te-ai autosesizat şi in cazul primarului Onţanu de la Sectorul 2 al Capitalei şi a altora ca acesta, care au fost
avansaţi generali în afara cadrului legal al aceluiaşi Statut al
cadrelor militare. Unde este, domnule Fraţilă, incadrat la mobilizare acest
general pentru a putea beneficia de gradul de general? Ce studii militare are
acest primar domnule Frăţilă? Cum de nu v-aţi autosesizat de la televizor
domnule purtător de cuvânt de folosirea aeronavelor militare în interes electoral? Şi am multe întrebări despre felul în care nu vă prea autosesizaţi
domnule, însa nu-mi permite spaţiul alocat, domnule Fraţilă fără flotilă.
Demnitatea şi curajul bietului locotenent de
infanterie Gheorghe Alexandru ar trebui să-ţi fie exemplu de viaţă. Acceptarea de către acest ofiţer a oricăror consecinţe de ordin disciplinar, inclusiv al statutului de
“ciumpalac” sau “vierme”
atribuit celor care protestează, este de pe acum de notorietate şi reprezintă,
de fapt, ceea ce nici un
general sau contraamiral din MApN nu are, in acest moment crucial al ţării, demnitate şi curaj, de a se revolta pentru
demnitatea călcată în picioare. Sunt convins că au fost prezenţi la manifestaţie şi rude ai militarilor,
fraţi, surori, copii, parinţi, cumnaţi sau oricare alt gen de rudenie. Sunt acei oameni nişte viermi, domnilor cu
demnitatea pierdută
din toate structurile de forţă ale ţării?
Versurile lui
George Coşbuc, pe care vi le aduc acum aminte, sunt mesajul meu catre dumneavoastră şi sunt de actualitate.
Decebal către popor
Viaţa asta-i
bun pierdut
Când n-o
trăieşti cum ai fi vrut!
Şi-acum ar vrea
un neam călău
S-arunce jug în
gâtul tău:
E rău destul că
ne-am născut,
Mai vrem şi-al
doilea rău?
Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai
murit
Flăcău ori moş
îngârbovit;
Dar nu-i totuna
leu să mori
Ori
câine-nlănţuit.
Şi-acum, bărbaţi, un fier şi-un scut!
E rău destul că
ne-am născut:
Dar cui i-e
frică de război
E liber de-a
pleca napoi,
Iar cine-i
vânzător vândut
Să iasă dintre
noi!
miercuri, 8 iunie 2011
Intalnirea promotiei 1976
PROGRAMUL PENTRU INTALNIREA OCAZIONATA DE IMPLINIREA A 35 ANI DE LA ABSOLVIREA LICEULUI MILITAR “STEFAN CEL MARE”
PROMOTIA 1976
1. Data (perioada) de defasurare: 29-31 iulie 2011
2. Locul de desfasurare: Colegiul Liceal Militar Stefan cel Mare din Campulung Moldovenesc jud Suceava
3. Programul activitatilor:
a. 29.07.2011 pana la ora 18.00 - Sosirea si cazarea participantilor –. Cazarea se face, pe raspunderea fiecarui participant, la:
– Liceul Militar in limita locurilor puse la dispozitie
– Hotelurile Zimbru, Bucovina si Eden
– Pensiunile din zona. Recomand pensiunile: Vila Roma, Dor de Munte, Royal si Dor de Bucovina pentru care am obtinut un pret preferentiat pentru promotia noastra. In acest sens, Pana la sfarsitul lunii mai 2011 cei care doresc sa se cazeze in aceste locatii trebuie sa-mi faca confirmarea le nr.telefon 0722345899 sau 0230313387 si sa plateasca minimum de 30% din costurile de cazare (aprox. 40(50) lei/persoana pe noapte). Banii trebuie virati pana la sfarsitul lunii iunie 2011 in contul IBAN RO81CECESV0208RON0471010 deschis la CEC Bank SA Campulung Moldovenesc pe numele Dumitrescu Marian Dumitrescu Marian CNP 1570112400055 cu mentiunea de a se mentiona numele si prenumele depunatorului, sau direct prin contactarea acestor locatii.
b. 29.07.2011 - Petrecere de bun sosit incepand cu ora 18.00 in incinta Liceului Militar Stefan cel Mare. In functie de starea vremii petrecerea se va desfasura in aer liber.
c. 30.07.2011
- 08.00-10.00 – micul dejun la sala de mase a Liceului Militar Stefan cel Mare;
- 10.00-10.30 – slujba religioasa;
- 10.30-11.00 – apelul promotiei;
- 11.00-13.00 – intalnirea in sala de festivitati – luari de cuvant si strigarea cataloagelor la/pe clase;
- 13.00-14.00 – vizitarea liceului, poze de grup, Montarea Plachetei memoriale a promotiei si sadirea bradului promotiei etc;
- 14.00-19.00 timp liber. Participarea la festivalul “Intalniri Bucovinene”, etc;
- 19.00- masa festiva, spectacol ansamblu folloric, spectacol artificii etc.
d. 31.07.2011
– 08.00-10.00 - micul dejun la sala de mase a Liceului Militar Stefan cel Mare;
– 10.00 – timp liber la dispozitie, activitati organizate pe grupuri, deplasarea spre domiciliu.
4. Costul total al acestei activitati se ridica la aproximativ 320 lei/persoana perticipanta(640 lei familie 2 persoane). Cei interesati trebuie sa depuna banii in contul IBAN RO81CECESV0208RON0471010 deschis la CEC Bank SA Campulung Moldovenesc pe numele Dumitrescu Marian CNP 1570112400055 cu mentiunea de a se mentiona numele si prenumele depunatorului (participantului), pana la data 30.06.2011.
5. Punct de contact:
a. Dumitrescu Marian
tel.0722345899, 0756308939 sau 0230313387
Email: dumima@yahoo.com
b. Branduse Traian
Tel.0744641254, 0723559153
Email: traian.brinduse@yahoo.com
vineri, 25 martie 2011
joi, 20 ianuarie 2011
ALBA NEAGRA
Cu foarte mult timp înainte ca “ciudaţii coloranţi” politici să emită un act normativ aberant care interzice cumulul pensiei cu salariu m-a fascinat indemanarea cu care, cei care practicau acest joc înşeletor, ne luau banii. Am încercat o mare perioadă de timp să înţeleg cum reuşesc aceşti “dibaci penali”să ascundă cartea aleasă, dar nu am reusit. Un prieten m-a lămurit simplu că încă nu am deprinderi penale şi m-a îndemnat să nu mai încerc pentru că nu o să reuşesc. Mare dreptate avea. Cu toate acestea parcă îmi pare rau că nu am aprofundat problema pentru ca acum ţara este plina de aceşti pungaşi care joaca “Alba Neagra” cu viaţa noastră si puteam acum sa ma pazesc mai bine. Mă refer la ROGVAIVUL politic şi în special la o anumită culoare politică aflată la guvernare. Calitatea actului politic care strâmbă legi sau adoptă legi strâmbe, un preşedinte de ţară care se crede actor de cinema şi “ciuruieşte” tot ce mişcă în front, el însuşi actor de „Alba Neagra” fiind parte într-un proces penal privind o flotă dispărută în ceaţă, mi-a dat toate argumentele ca sunt în faţa unei “ciume penale” care joacă “Alba Neagra” cu poporul român.
Pur şi simplu nu înţeleg de ce ciudaţii ăştia politici nu pricep că valoarea, calitatea şi competenţa nu sunt direct proporţionale cu partidul aflat la guvernare. Aşa percep eu viaţa din 1990 incoace dar mai neoameni coloraţi politici ca cei actuali nici în coşmarule mele nu am întâlnit.
Până şi orbii văd că toată ţara plânge şi fierbe de nervi, de necaz, de durere de alte lipsuri numai guvernanţii nu. Toţi tropăie şi bat toba pe cadenţa impusa de presedinte si guvern. Parcă sunt turbaţi. Nu poti formula o opinie proprie ca imediat te asurzesc cu aceeasi placa stricata de modernizare a statului sau de masurile exceptionale luate de ministrul apararii. Eu spun ca sunt exceptional de proaste. Mare dreptate avea anonimul care a inventat proverbul :cum e turcu si pistolul. Ue unul m-am saturat de si de purtatorul de cuvant Tiveriu Fratila care vorbeste ca la mahala scarbindune cu aceeasi placa uzata de masuri exceptionale. Sa fi disparut oare bunul simt si constiinta din oameni incat sa nu poata facă altceva decat sa repeta ca papagalii aceleasi aberatii de doi bani. Vă provoc la un exerciţiu simplu de imagine. Urmăriţi emisiunile de la televizor si o să vedeţi de cate ori reprezentanţii portocalii îşi indreaptă privirea pe telefoanele mobile pentru a repeta ca papagalii mesajul SMS trimis de “câinele de pază” sau cate similitudine au interventiile purtatorului de cuvânt al MapN de parca ne crede ca suntem un popor de tampiti.
Am jurat ca militar să-mi apăr ţara chiar cu preţul vieţii. Îm meţin jurământul, chiar dacă duşmanul este guvernarea actuală. Îmi voi darui toata priceperea şi energia de care dispun pentru ca eliminare definitivă din ROGVAIVUL politic a culorii portocalii.
„Fiecare pasăre pe limba ei piere” spune o zicală iar dacă nu piere am să o ajut eu să piară din mintea românilor şi a istoriei.
Mesaj poetic către guvernanţi,
N-avem puteri si chip de-acum
Sa mai traim cersind mereu,
Ca prea ne schingiuiesc cum vreu
Stapâni luati din drum!
Sa nu dea Dumnezeu cel sfânt,
Sa vrem noi sânge, nu pamânt!
Când nu vom mai putea rabda,
Când foamea ne va rascula,
Hristosi sa fiti, nu veti scapa
Nici în mormânt!
Sa mai traim cersind mereu,
Ca prea ne schingiuiesc cum vreu
Stapâni luati din drum!
Sa nu dea Dumnezeu cel sfânt,
Sa vrem noi sânge, nu pamânt!
Când nu vom mai putea rabda,
Când foamea ne va rascula,
Hristosi sa fiti, nu veti scapa
Nici în mormânt!
Col.(r) Marian Dumitrescu
marți, 6 iulie 2010
Urgentare infintare filiala
Va trimitem adresa la care poate fi accesata pagina de Internet asociata site-ului nostru, dedicata in exclusivitate cadrelor militare disponibilizate, in rezerva si in retragere din localitatea/judetul dumneavoastra precum si din localitatile invecinate, inscrise in SCMD:
Am trimis cu un alt e-mail si autorizarea de a administra aceasta pagina de Internet. Astfel veti putea posta sau sterge articole, anunturi, fotografii, link-uri, etc. Daca doriti ca si alte persoane sa aiba acces si sa poata publica pe acest site, este necesar sa ne transmiteti adresele lor de e-mail (pana la 100 de persoane). Detalii tehnice puteti gasi pe Internet la:
- http://www.google.ro/support/accounts/bin/topic.py?hl=ro&topic=14123 (crearea si administrarea unui cont Google);
- http://www.google.com/support/blogger/bin/static.py?page=faq.html&hl=ro (crearea si administrarea unui blog).
Speram ca acest instrument oferit de noua tehnologie sa va ajute in comunicarea cu cadrele militare in rezerva si retragere, dar si cu cele active, astfel incat viitoarea filiala a SCMD din localitatea/judetul dumneavoastra sa devina o organizatie puternica si cunoscuta atat pe plan local cat si national, si care sa contribuie substantial la indeplinirea obiectivului nostru comun:
“SCMD – cel mai puternic sindicat din Romania, incepand cu 2012”.
Demersurile si documentele care trebuiesc intocmite le puteti gasi accesand site-ul nostru la http://statutulcmd.blogspot.com .
Pentru planificarea adunarii generale de constituire a filialei, va rugam respectuos sa-l contactati personal pe domnul presedinte al SCMD, Col. (r) dr. Mircea Dogaru, la unul din telefoanele: 0728118094 sau 0722131655.
Pentru orice informatie suplimentara nu ezitati in a ne contacta.
Cu deosebit respect,
joi, 4 martie 2010
Emisiunea Realitatea zilei din 4 martie 2010
Cine doreste sa urmareasca in reluare emisiunea Realitatea zile din 04.03.2010 poate accesa website-ul http://www.realitatea.net/emisiuni/realitateazilei
Abonați-vă la:
Postări (Atom)



